Ana sayfa » Güncel » Binlerce işçi çıkardılar: Expedia, Booking, Tripadvisor

Binlerce işçi çıkardılar: Expedia, Booking, Tripadvisor

Covid-19 krizinin gölgesinde havayollarından otellere, rehberlerden seyahat acentalarına tüm seyahat sektörü zor günler geçirirken işin dijital tarafında faaliyet gösteren devasa online seyahat firmaları da yeni realiteye göre kendilerini konumlandırmaya çalışıyorlar.

Pandemi öncesi milyarlarca dolar cirolar yapan bu firmalar salgınla birlikte küçülürken tarihlerinde ilk defa bilançolarında eksi rakamlar görmeye başladılar.

İşte online seyahatin en popüler global markalarının pandemi yolculuğu:

Expedia Grubu

Pandemi krizinden önce Şubat sonunda yeniden yapılandırma ve maliyet önlemleri kapsamında çalışanların %12’si ile vedalaşacağını duyuran Expedia 500 Milyon Dolar tasarruf etmeyi planlıyordu.

Nisan sonunda yeni CEO Peter Kern göreve başlarken şirket covid-19 krizinin gölgesinde geçen 2020 yılının birinci çeyreği için yaklaşık çeyrek milyar dolar, ikinci çeyreği için ise 577 Milyon dolar zarar açıkladı.


Pandemi öncesi dönemde çok agresif pazarlama yapan Grubun Düsseldorf merkezli meta-arama kanalı Trivago ise faaliyetlerini Düsseldorf’taki merkez ofisinde konsolide etme kararı aldı ve İspanya Palma’daki yazılım şirketini sattı. Yakın zamanda Amsterdam’daki ofisin de kapanması beklenirken şirket birinci çeyrek için 214 Milyon ikinci çeyrek için 20 Milyon Euro zarar açıkladı.

Expedia Grup bünyesinde Trivago’nun yanısıra hotels.com, Vrbo, Orbitz gibi diğer önemli seyahat markaları bulunuyor.

Booking.com Grubu

Bünyesinde Kayak, Agoda, OpenTable gibi markaları bulunduran Booking Holdings ilk çeyrek için 699 Milyon Dolar zarar açıklamıştı. Avrupa’da devletlerin sunduğu bordro desteğinden faydalanan Booking.com geçtiğimiz günlerde personel sayısını % 25 azaltma kararı aldı.

Grup ikinci çeyrek için 122 Milyon dolar kar açıklarken, holdinge bağlı Agoda Mayıs ayında 1.500 çalışanla vedalaştı.

Tripadvisor

Nisan sonunda 900 çalışanla yollarını ayıran Tripadvisor ilk çeyrek için 16 Milyon Dolar, ikinci çeyrek için 153 Milyon Dolar zarar açıklarken Temmuz ayında finansal olarak verimli bulmadığı sekiz markasını elden çıkardı.


Tripadvisor bünyesinde viator, The Fork, Bokun gibi markalar bulunuyor.

Airbnb

Henüz borsaya kote olmadığı için finansal verileri açıklanmayan Airbnb Mayıs ayında 1.900 çalışanla yollarını ayırırken şirket pandemi döneminde ev sahiplerine danışmadan ücretsiz iade ettiği iptaller için ev sahiplerini desteklemek adına 250 Milyon Dolar kaynak ayırmıştı.

Trip.com Grubu

Pandeminin ilk görülmeye başlandığı Çin menşeili grubun bünyesinde Skyscanner, Trip.com gibi markalar bulunuyor.

Trip.com grubu 2020 yılının ilk çeyreği için yaklaşık 754 Milyon Dolar zarar etti. Grubun meta-arama kanalı Skyscanner ise Temmuz ortasında 300 çalışanla yollarını ayıracağını, Sofya ve Budapeşte’deki ofislerini kapatacağını açıkladı.

Benzer Haberler