Turizm Nedir

Turizm nedir sorusuna cevap aramak için farklı kaynaklara başvurduk.

Türk Dil kurumu
sözlüğüne göre turizm ‘Dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla yapılan gezi ‘ olarak tanımlanıyor. Etimolojik kökeni Fransızca ‘tourisme’ kelimesinden geliyor.

Cambridge sözlüğüne göre turizm ‘turistlere yönelik seyahat organizasyonu, konaklama, eğlence gibi hizmetlerin sunulması ‘olarak anlatılıyor ve daha çok sektörel bir tanım yapılıyor.Fransız kaynaklarına baktığımızda genelde turizm nedir sorusuna ‘seyahat ile ilgili faaliyetler’ cevabını görüyoruz.

Bizdeki yaygın kullanımı düşündüğünüzde şöyle bir tanım sanırım yanlış olmaz :turizm, seyahat eden insanların konaklama, ulaşım, yeme-içme, gezi , rehberlik gibi ihtiyaçlarının karşılanması için yürütülen tüm faaliyetler ve bu faaliyetleri kendine iş olarak seçmiş olan sektördür.

Dolayısıyla oldukça geniş olan turizm sektörü aşağıdaki alt sektörleri kapsar ;

*Konaklama hizmeti veren oteller, pansiyon, hostel, motel vb
*Ulaşım hizmeti veren havayolları ve diğer taşımacılık şirketleri
*Organizasyonları yapan tur operatörleri ve seyahat acentalarını
*Yeme-içme ve eğlence hizmeti sunan restaurantları, club ve barları
*Turist rehberlerini
*Bu sektörlere ürün, lojistik vs gibi vasıtalarla destek olan diğer yardımcı sektörleri de turizm yan sanayi olarak görebiliriz.

turizm nedir

Turist Nedir ?

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre turist ‘Dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla geziye çıkan kimse, gezgin, gezmen, seyyah’ olarak tarif ediliyor.

Cambridge sözlüğüne göre ise turist, genellikle tatil sırasında bir yeri ilgi veya zevk amaçlı olarak ziyaret eden kimse olarak tanımlanmış.

Fransız kaynakları da aşağı yukarı aynı tarifi yapıyor.Dikkat edilirse kaynaklar iş amaçlı seyahat edenleri turist olarak kabul etmiyor.

Turizm çeşitleri

Haberleri Kaçırma

Mail adresiniz, haber bülteni gönderimi dışında kullanılmaz! privacy policy