Ana sayfa » Oteller » İstanbul’da kaç otel var?
Ocak Ayı Turizm Geliri 1,69 Milyar Dolar Oldu

İstanbul’un tüm ilçe belediyeleri ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verileri esas alınarak hazırlanan konaklama tesisleri envanter çalışması İBB Turizm Müdürlüğü tarafından tamamlandı.

Çalışmaya göre 2020 Aralık sonu itibariyle İstanbul’da kayıtlı 2.878 konaklama tesisi bulunuyor. Bunların 637’si Kültür ve Turizm Bakanlığından Turizm İşletme Belgeli, 2.241’i ise Belediye ruhsat belgeli.

En fazla otel Fatih ilçesinde

Avrupa Yakasında en çok konaklama tesisi sırasıyla; Fatih (1.284), Beyoğlu (353), Şişli (206) ve Beşiktaş (101) ilçelerinde bulunuyor. Avrupa Yakasındaki konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesi İstanbul’un yatak kapasitesinin %85’ini oluştururken; Fatih, Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ilçelerindeki toplam yatak kapasitesi İstanbul’un toplam yatak kapasitesinin %59’unu oluşturmaktadır.

2 ilçede hiç otel yok

İstanbul’un 2 ilçesi; Sultangazi ve Sultanbeyli’de resmi kayıtlara göre konaklama tesisi bulunmuyor.

En fazla 5 yıldızlı otel Şişli’de

İstanbul’da 96’sı Avrupa Yakasında 19’u Anadolu Yakasında olmak üzere toplam 115 tane 5 yıldızlı otel bulunuyor. Bu otellerin toplam yatak kapasitesi ise 58.471. Bu sayı İstanbul genelindeki toplam yatak sayısının %27’sini temsil ediyor.

Rapora göre 5 Yıldızlı oteller Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu ve Fatih ilçelerinde yoğunlaşmaktadır. 17 adet 5 yıldızlı otelin yer aldığı Şişli’yi, 12 otelle Beşiktaş ve Beyoğlu, 10 otel ile Fatih ilçesi takip ediyor. Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu ve Fatih’teki 5 yıldızlı otellerin yatak sayısının İstanbul geneline oranı ise %43.

İstanbul’un 13 ilçesinde ise 5 yıldızlı otel bulunmuyor. Bu ilçeler: Adalar, Arnavutköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Çatalca, Çekmeköy, Gaziosmanpaşa, Kartal, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile ve Üsküdar.

Benzer Haberler