Ana sayfa » Acenta-Tur Operatörü » Certares Liderliğindeki Konsorsiyum, FTI Group’u Devralıyor
Certares Liderliğindeki Konsorsiyum, FTI Group'u Devralıyor

Certares Liderliğindeki Konsorsiyum, FTI Group’u Devralıyor

ABD’li özel sermaye şirketi Certares liderliğindeki bir konsorsiyum, Avrupa’nın üçüncü büyük tur operatörü FTI Group’u devralıyor.


Bugün açıklanan anlaşmaya göre konsorsiyum, büyümenin bir sonraki aşamasını desteklemek ve şirketin dijital dönüşümünü finanse etmek amacıyla 125 milyon Euro tutarında yeni yatırım yapacak.


Anlaşma kapsamında, hisse sermayesinin %100’ü mevcut hissedarlardan sembolik 1 EUR karşılığında satın alınacak ve konsorsiyum, FTI’in kontrolünü üstlenecek.


Eylül 2023’te başlatılan, Şirketin sermayesini güçlendirme ve hissedar tabanını yeniden yapılandırma süreci böylelikle tamamlanmış oldu. Yatırım süreci, yalnızca FTI’nin asıl sahibi olan Mısırlı Sawiri ailesinin değil, aynı zamanda şirkete kredi sağlayan Alman federal hükümeti ve Bavyera eyaletinin de katılımıyla karmaşık hale gelmişti.


FTI GROUP CEO’su Karl Markgraf şunları söyledi:


“Certares liderliğindeki Konsorsiyum ile ortaklığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Certares, küresel seyahat ve turizm sektörünün önde gelen yatırımcılarından biridir. Certares’in desteği, sektördeki kapsamlı deneyimi ve Konsorsiyum tarafından sağlanan sermaye ile FTI, müşterilerimiz, ticari ortaklarımız ve çalışanlarımız da dahil olmak üzere tüm paydaşlara fayda sağlayan gelecekteki büyüme ve karlılık için benzersiz bir konuma sahip oldu.”


Münih merkezli FTI’nin markaları arasında FTI Touristik, 5vorFlug, Drive FTI, Meeting Point International ve MP Hotels’in yanısıra Youtravel da bulunuyor.


FTI grubun, dünya genelinde 11.000’den fazla çalışanı bulunuyor ve 2022-23 mali yılında yaklaşık 4,1 milyar Euro tutarında konsolide satış elde etti.

Benzer Haberler