Ana sayfa » Avrupa » Avrupa Birliği listesi beklenenden önce güncellendi
A.B Ukrayna ve Singapur'u seyahat listesinden çıkardı

Avrupa Birliği listesi beklenenden önce güncellendi

Avrupa Konseyi seyahat kısıtlamalarının uygulanmayacağı ülkelerin listesini beklenenden önce güncelleyerek Fas’ı listeden çıkardı. Birliğin güncellemeyi Ağustos ortasında yapması bekleniyordu.

8 Ağustos itibariyle üye devletlere aşağıdaki ülkelerden yapılacak seyahatlerle ilgili kısıtlamaların kaldırılması yönünde tavsiye kararı alınırken Türkiye yine listeye alınmadı:

Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve *Çin (eğer Avrupalı turistlere kapılarını açarsa)

Listeden çıkarılan Fas’ta covid-19 nedeniyle şu ana kadar 461 kişi hayatını kaybederken toplam vaka sayısı 30.000’in üzerinde. 36 Milyon nüfuslu ülkede son dönemde vaka sayısı artarken hükümet Kazablanka’nın yanı sıra Tangier, Marakeş, Fez ve Meknes’in de dahil olduğu bazı iller için giriş çıkış yasağı getirmişti.

Avrupa Birliği’nin güvenli ülkeler listesini yayınlamaya başladığı 30 Haziran tarihinden itibaren listeden Sırbistan, Karadağ, Cezayir ve Fas kademeli olarak çıkarılırken henüz listeye eklenen bir ülke olmadı.

Benzer Haberler