Ana sayfa » Havayolları » Bir havayolu daha iflas sürecinde

Bir havayolu daha iflas sürecinde

Ünlü milyarder Richard Branson’un Virgin Atlantic isimli havayolu şirketi, Salı günü New York’ta iflas koruma başvurusunda bulundu.


Virgin Grubu’nun bir diğer havayolu Virgin Australia da yine Nisan ayında Australya’da bir tür iflas olan gönüllü kayyum başvurusunda bulunmuştu.


% 49’u Delta Air Lines’a ait olan Londra merkezli Virgin Atlantic, uzun mesafeli uluslararası rotalara uçuyor. Havayolu, pandemi nedeniyle Nisan ayında tüm yolcu operasyonlarını askıya almış, 20 Temmuzda tekrar uçmaya başlamıştı.


Virgin Atlantic’in başvuru yaptığı iflas modeli birden fazla ülkeyi kapsayan durumlar için tasarlanmış bir iflas şekli. Bu model aracılığıyla kendi ülkelerinde iflas davası açan yabancı şirketlerin A.B.D mahkeme sistemine erişimleri sağlanırken şirketin A.B.D’deki mal varlıkları alacaklılardan korunmuş oluyor.

Virgin Atlantic, Flybe, Avianca, LATAM Airlines ve Aeromexico’nun ardından iflas sürecine giren son havayolu olurken şirket Temmuz ortasında 1,2 Milyar Pound’luk bir finansman sağladığını duyurmuştu.

Benzer Haberler