Ana sayfa » Havayolları » Ünlü milyarderin havayoluna 1,2 milyar sterlinlik kurtarma paketi

Ünlü milyarderin havayoluna 1,2 milyar sterlinlik kurtarma paketi

Ünlü İngiliz iş adamı Richard Branson tarafından 1984 yılında kurulan Virgin Atlantic, bugün 1,2 Milyar Pound değerinde bir sermaye paketi ile desteklenerek pandemi sonrası dönemde yeniden yapılanma için nefes aldı.


Havayolu tarafından yapılan açıklamaya göre şirket beş yıllık bir plan çerçevesinde mevcut yatırımcıları Virgin Group ve Delta ile beraber yeni yatırımcılar ve alacaklıların desteğiyle, bilançosunu düzeltmeyi ve kârlılığa dönmeyi planlıyor.


Yeni fonlama ile firma önümüzdeki 18 ay içinde 1.2 milyar sterlin değerinde bir finansmana kavuşurken maliyetlerini de yılda 280 milyon sterlin kısacak.


Plana göre Virgin Atlantic, Virgin Group’tan 200 Milyon Pound yeni yatırım alırken geri kalan kısım da ertelenen veya feragat edilen sermayedar ödemeleri, yeni yatırımcı ( Davidson Kempner Capital Management ) ve ertelenen borçlardan oluşuyor.


Covid-19 krizi nedeniyle finansal açıdan zorlanan havayolu Mayıs ayında bir kısmı gönüllü 3.550 çalışanla yollarını ayırmıştı.


Virgin 20 Temmuz tarihi itibariyle yolcu uçuşlarına tekrar başlamayı planlıyor. Şirket geçtiğimiz yıl 5,4 Milyon yolcu taşımıştı.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler