Ana sayfa » Havayolları » American Airlines Boeing’den alacağı tazminatı çalışanlarıyla paylaşacak.
American Airlines Boeing'den alacağı tazminatı çalışanlarıyla paylaşacak.

American Airlines Boeing’den alacağı tazminatı çalışanlarıyla paylaşacak.

American Airlines, Boeing ile 737 Max modelleriyle ilgili tazminat görüşmesi halinde olduğunu açıkladı ve çalışanları ile tazminatı paylaşmak istediğini belirtti.

346 yolcunun ölümüyle sonuçlanan iki büyük kazaya karışan modelin uçması, 2019 Mart ayının ortalarından beri dünya genelinde yasaklandı.Ekim ayında, Fort-Worth merkezli havayolunun genel müdürü Doug Parker, uçamayan 24 adet Max uçak filosunun 2019 yılında vergi öncesi kara 540 milyon dolarlık negatif etki yaptığını söyledi. American Airlines’ın hala siparişte 76 Max uçağı var.

Amerikalı sözcü Ross Feinstein,verdiği demeçte, “Şu anda bu tazminatla ilgili görüşmeler yapıyoruz.” “American Arilines’ın alacağı tazminatın bir kısmını ekibimiz içinde paylaştırmanın uygun olacağını düşünüyoruz. Boeing ile görüşmeler devam ediyor ve sonuçlandığı anda daha fazla ayrıntı paylaşacağız. ”dedi.

Bu haftanın başlarında Türk Hava Yolları, 737 Max uçağı ile ilgili Boeing ile tazminat konusunda anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Boeing ayrıca Southwest Airlines’ın aynı konuda mali zararlarının bir kısmını telafi etmeyi kabul etmişti. Dallas merkezli Southwest Airlines , tazminatın yaklaşık 125 milyon dolarını çalışanlarıyla paylaşmayı planladığını söylemişti.

Federal Havacılık İdaresi, programı incelemeye devam ettiği için 737 Max’i hizmete döndürme beklentileri şu an için mümkün değil . Kurum, uçağın ne zaman yeniden sertifikalandırılabileceğini belirtmedi ve tekrar güvenli olduğunu belirleyene kadar işlemi yapmayacağını söyledi.

American Airlines uçağı 6 Nisan’a kadar programından çıkardı ve Boeing, belirsizlik sebebiyle Ocak ayında jet üretimini durduracak.

Diğer havayolları haberleri

Türk Hava Yolları Cape Town uçağı tehlike atlattı !

Carlos Ghosn’un Lübnan’a kaçışıyla ilgili 4 pilot İstanbul’da tutuklandı.

2019’da uçak kazalarında 283 kişi öldü.

Benzer Haberler