Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Travelport, eNett ve Optal’ı WEX’e sattı.

Travelport, eNett ve Optal’ı WEX’e sattı.

Travelport, seyahat ödeme çözümleri üreten eNett ve sanal kart tedarikçisi Optal’ı rakip marka WEX’e 1.7 Milyar Dolarlık kombine bir anlaşma ile sattı.

ENett bölümünü satma kararı, Travelport’un kamu finans piyasalarından çıkıp özel sermayenin eline geçmesinden sadece dokuz ay sonra geldi. WEX, yaptığı açıklamada ödemenin 1.275 milyar dolarlık kısmının nakit ve geri kalanının ortak hisseler yoluyla olacağını belirtti.

eNett artık WEX bünyesinde

Optal ve eNett, Nisan 2015’te yaptıkları anlaşmayla zaten bir ortaklık içindeydiler. Bu anlaşmaya göre Optal, eNett’in ana tedarikçisiydi.ENett her işlemde farklı bir 16 haneli Mastercard numarası üreterek seyahat sağlayıcılarına yapılacak ödemeleri daha güvenli hala getiriyordu.

2009 yılında PSP International ile ortak girişim olarak kurulan eNett’in % 73’ü daha sonra Travelport tarafından satın alınmıştı. ENett’in yıllık net geliri 2018 için 315 milyon $ olarak gerçekleşmişti. WEX CEO’su Melissa Smith iki şirketin bünyelerine katılmasıyla tamamlayıcı bir ürün paketi ve şirketi Amerika Birleşik Devletleri dışında büyütme potansiyeli yakaladıklarını söyledi.


“Bu işlemin, global seyahat pazarındaki konumumuzu güçlendireceğine, ürünlerimizi zenginleştireceğine ve makro ekonomik faktörlere karşı risklerimizi azaltacağına inanıyoruz.” diye ekledi.


İki markanın satışının 2020 ortalarında tamamlanması bekleniyor.

Benzer Haberler