Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Rekabet Kurulu Obilet İle İlgili Soruşturma Başlattı
Rekabet Kurulu Obilet İle İlgili Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurulu Obilet İle İlgili Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurulu, online otobüs ve uçak bileti satış platformu obilet.com hakkında Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanunu ihlal edip etmediğinin tespit edilmesi için soruşturma başlattı.


Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Obilet Bilişim Sistemleri A.Ş.’nin bilet satışına aracılık hizmeti için otobüs firmalarına uyguladığı bilet satışı komisyon oranlarını aşırı olarak belirlemek ve biletleme yazılımı hizmeti, otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı ve sefer verilerinin platformlara dağıtımı pazarlarında rakiplerini dışlamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini; otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı pazarında imzaladığı sözleşmeler ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen önaraştırma karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 16.06.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Obilet Bilişim Sistemleri A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-27/433-M sayı ile karar verdi.

Obilet geçtiğimiz yıl Temmuz ayında aynı alanda faaliyet gösteren Biletall’ı satın almıştı.

Benzer Haberler