Ana sayfa » Havayolları » İskandinav Hava Yolları, SAS İflas Koruma Başvurusu Yaptı
Air France-KLM, İskandinav Havayolları SAS'a Ortak Oluyor

İskandinav Hava Yolları, SAS İflas Koruma Başvurusu Yaptı

İskandinav Havayolları SAS ve bazı yan kuruluşları, planlanan yeniden yapılanma kapsamında Salı Günü ABD New York’ta iflas koruma başvurusunda bulundular.


9-12 ay sürmesi beklenen mahkeme denetimindeki bu süreçte SAS, borçlarını ve uçak filosunu yeniden yapılandırmayı ve önemli bir sermaye enjeksiyonu ile tekrar ayağa kalkmayı planlıyor.


Havayolu, süreç boyunca SAS pilotlarının mevcut grevi nedeniyle oluşan durum haricinde müşterilerine normal şekilde hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.


SAS’ın nakit dengesi 30 Haziran itibariyle +7,8 milyar SEK idi. Pilotların grevi, Şirketin likiditesini ve mali durumunu olumsuz etkiledi.


Şirket, süreç boyunca faaliyetlerini desteklemek üzere 700 milyon ABD Doları (yaklaşık 7,0 milyar SEK )kredi alabilmek için bazı finansörlerle görüşüyor.


SAS CEO’su Anko van der Werff şunları söyledi:


“Son birkaç aydır maliyet yapımızı ve finansal durumumuzu iyileştirmek için çok çalışıyoruz. İlerleme kaydediyoruz, ancak yapılacak çok iş var ve devam eden grev zaten zorlu olan durumu daha da zorlaştırdı.”


”İflas koruma süreci, dönüşümümüzü hızlandırmak için bize yasal araçlar sunarken , işi her zamanki gibi yürütmeye devam edebiliyoruz. SAS Scandinavia pilot sendikalarını grevlerine son vermeye ve bu sürecin bir parçası olarak yapıcı bir şekilde katılmaya çağırıyoruz.”

İskandinav Havayolları, SAS 1946 yılında kuruldu.

Benzer Haberler