Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Airbnb kararı 19 Aralık ‘ta…
airbnb

Airbnb kararı 19 Aralık ‘ta…

19 Aralık’ta Avrupa’nın üst mahkemesi olan Avrupa Birliği Adalet Divanı, otel endüstrisinden ve bazı şehir otoritelerinden gelen şikayetlerle ilgili davada ABD merkezli ev paylaşım sitesi olan Airbnb ile ilgili karar verecek.

Karar, özellikle Paris’in 2024’te Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olması ve Olimpiyat Komitesinin konaklama sponsoru olarak Airbnb’yi seçmesi dolayısıyla uzun vadeli sonuçları da doğurabilecek.
Sorun, geleneksel sektörlere yönelen, ancak aynı zorlu kurallara tabi olmayan yeni online hizmetlerle ilgili yerel otoritelerin karşılaştıkları güçlükleri işaret ediyor.

Airbnb son yıllarda New York’tan Amsterdam, Berlin ve Paris’e kadar olan bir çok şehirde otelciler ve otoritelerle sorun yaşadı, konut yetmezliğini pompalamak ve düşük gelirli kiracıları dışarı itmekle suçlandı.

Bir web sitesi aracılığıyla evlerinin tamamını veya bir kısmını geçici misafirlere kiralamak isteyenlerle çalışan firma, Fransız turizm birliği AHTOP’un şikayetinin ardından kendini mahkemede buldu.

Bir Paris savcısı, Airbnb’yi, emlakçıların faaliyetlerini düzenleyen ülkenin Hoguet Yasasını ihlal etmekle suçladı. Bir Fransız yargıç daha sonra Lüksemburg merkezli Avrupa Birliği Adalet Divanı’ndan (CJEU) tavsiye istedi.
CJEU 19 Aralık’ta kararını verecek.
Airbnb, Nisan ayında bir CJEU mahkemesi danışmanından destek aldı ve bağlayıcı olmayan bir görüşe göre, şirketin dijital bir servis sağlayıcı olarak ele alınması ve birlikte serbestçe faaliyet göstermesi gerektiğini belgeledi. Hakimler beş davadan dördünde bu tavsiyelere uyuyorlar.

Ancak, mahkeme otel işletmecileri lehine de karar verebilir. Uber hakkındaki 2017 tarihli bir kararda jüri, taksi uygulamasının bir taşımacılık hizmeti olarak sınıflandırılması gerektiğini söyledi ve Uber’in aracı olarak hareket eden sadece dijital bir uygulama olduğu iddiasını reddetti.

Airbnb, Fransa’da AHTOP tarafından birçok güçlükle karşı karşıya kaldı. Daha önce, 50 yıllık emlak kanununun bir internet platformu için geçerli olmadığını ve turizmi çeşitlendirmek ve konutu korumak için otoriteler ile birlikte çalıştığını söyledi.

Benzer Haberler