Ana sayfa » Aktüel » Yeni bir Korona-cruise vakası. Grand Princess’te 21 kişi virüslü çıktı.
Yeni bir Korona-cruise vakası. Grand Princess'te 21 kişi virüslü çıktı.

Yeni bir Korona-cruise vakası. Grand Princess’te 21 kişi virüslü çıktı.

Japonya’da 2 hafta karantinada kalan Diamond Princess cruise gemisinden sonra ABD Kaliforniya açıklarında bekleyen Grand Princess gemisinde de 21 kişinin test sonuçları pozitif çıktı. Hastaların ikisinin yolcu, ondokuzunun ise mürettebattan olduğu belirtildi.


Yapılan sağlık taramasının sadece ilk aşaması 21 kişiyi saptadı. Princess Cruises şirketi, bir basın toplantısında konuşan ABD başkan yardımcısı Mike Pence ve aynı zamanda ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) tarafından bilgilendirildi. Gemide 2.422 yolcu ve 1.111 mürettebat bulunuyor.


Grand Princess, daha önceki bir yolculukta bir yolcunun virüs nedeniyle ölmesinden dolayı Kaliforniya sahili açıklarında bekletiliyordu.


ABD hükümeti ve California yetkilileri gemiyi bu hafta sonu tüm yolcuların test edilebilmesi için ticari olmayan bir limana getirmeyi planlıyorlar. Mürettebatın büyük olasılıkla geminin iki farklı yolculuğunda virüsü yakaladığı düşünülüyor ve gemideki tüm personelin karantinaya alınması bekleniyor.


Geminin Çarşamba günü San Francisco’ya yanaşması gerekiyordu ama açıkta bekletildi. Bir Prenses Cruises sözcüsü: “Geminin doktoru, şu anda misafirleri ve mürettebatı kişisel sonuçları hakkında bilgilendiriyor. Tüm konuklar ve enfekte olan mürettebat kendi odalarında izole şekilde kalacaklar. Geminin nereye gideceği ile ilgili resmi makamlardan bilgilendirme bekliyoruz.” dedi.


Sözcü ayrıca ”Konuklara aileleri ve sevdikleriyle iletişim halinde olmaları için ücretsiz internet ve telefon sağlanmaya devam edilecek ve şirket tüm konukları rahat ettirmek için çalışıyor.” diye ekledi.

Benzer Haberler