Ana sayfa » Havayolları » Iran Air, tüm Avrupa uçuşlarını durdurdu.
Iran Air, tüm Avrupa uçuşlarını askıya aldı

Iran Air, tüm Avrupa uçuşlarını durdurdu.

Iran Air, Pazar günü bir sonraki duyuruya kadar tüm Avrupa uçuşlarının askıya alındığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, kararın koronavirüs salgını nedeniyle mi alındığı belirtilmedi ve yalnızca Avrupa makamları tarafından getirilen kısıtlamalara atıfta bulunuldu.

Duyuru, İran sağlık bakanlığının, ülkede salgının başlamasından bu yana 24 saat içinde en yüksek sayı olan 49 yeni ölüm vakasını açıkladığı gün geldi. Havacılık kaynakları, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA)’nın 3 Şubat’ta İran Air uçaklarının Avrupa hava sahasında uçmasını yasakladığını belirtiyorlar.

İlgili yasak Avrupa’da uçma izni için gerekli modernizasyonu yap(a)mayan bir Airbus A321-200 ve iki Airbus A330-200 uçağı kapsıyordu. 2 Mart’ta İsveç, Tahran’ın topraklarındaki koronavirüs salgınını kontrol edemediğini söyleyen sağlık otoritelerinin tavsiyesi üzerine İran Air uçuşlarını geçici olarak yasaklamıştı.


Filosu ABD yaptırımları sebebiyle zayıflayan İran Air, Paris, Londra, Amsterdam, Stockholm, Frankfurt, Viyana ve Roma gibi birçok Avrupa şehrine uçuyordu. İran Sağlık bakanlığı sözcüsü Kianoush Jahanpour Pazar günü yaptığı açıklamada, COVID-19 teşhisi konan en az 194 İranlının öldüğünü söyledi.

Benzer Haberler