Ana sayfa » Acenta-Tur Operatörü » Ticaret Bakanı Pekcan’dan paket tur iptalleriyle ilgili açıklama
Ticaret Bakanı Pekcan'dan paket tur iptalleriyle ilgili açıklama

Ticaret Bakanı Pekcan’dan paket tur iptalleriyle ilgili açıklama

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilecek paket tur rezervasyonlarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Bakan Pekcan açıklamasında Çin, İran, Irak, Italya, Güney Kore, Suudi Arabistan gibi uçuşların iptal edildiği ve hakkında resmi olarak seyahat uyarısı yapılan ülkeleri içeren paket turların tüketici tarafından iptal edilmesi durumunda mücbir sebep hali sayılacağını ve bu çerçevede tüketicinin seyahatine 30 günden az bir süre kalsa da paket turu iptal edebileceğini belirtti.


Bakan Pekcan mücbir sebep halinde iptal edilen paket turlarla ilgili vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç geriye kalan tüm bedelin herhangi bir kesinti yapılmaksızın 14 gün içinde tüketiciye iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Pekcan, paket tur hizmetinin herhangi bir seyahat uyarısı veya uçuş iptalinin söz konusu olmadığı bir ülkeye yönelik olması halinde ise tüketicinin sahip olduğu hakların, sözleşmenin fesih tarihi dikkate alınmak suretiyle belirlenmesi gerektiği ve 30 günden daha az bir süre kala yapılan fesih bildirimlerinde paket tur sözleşmesinde belirtilmek şartıyla belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılabileceğini belirtti.

Bakan Pekcan, buna rağmen vatandaşların mağduriyet yaşamaları halinde imzalanmış olan paket tur sözleşmesi ve gidilecek destinasyon özelinde en doğru kararın Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri tarafından verileceğini bildirdi.

Pekcan, bu konudaki uyuşmazlıklarda, illerde ticaret il müdürlüğü, ilçelerde kaymakamlık bünyesinde oluşturulan “Tüketici Hakem Heyetleri” ile adliyelerde bulunan “Tüketici Mahkemeleri”ne başvuru yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Benzer Haberler