Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Avrupalıların %70’i kısa vadede seyahat etmeyi planlıyor
Avrupalıların %70'i kısa vadede seyahat etmeyi planlıyor

Avrupalıların %70’i kısa vadede seyahat etmeyi planlıyor

Avrupa Seyahat Komisyonu’nun (ETC) düzenlediği bir ankete göre Avrupalıların neredeyse %70’i Ocak 2022’nin sonuna kadar seyahat etmeyi planlıyor.


Artan COVID-19 vakaları ve Delta varyantı son zamanlarda Avrupa’yı etkiliyor olsa da, Avrupalılar arasında seyahat isteği yaz boyunca yüksek kaldı. ETC’nin araştırmasına göre Avrupalıların % 70’e yakını kısa vadede seyahat etmeyi planlarken isteksizlik (%17) veya belirsizlik (%15) ifade eden kesim azınlıkta kaldı.


Kısa vadede seyahat planları olan Avrupalıların yarısından fazlası (%53) başka bir Avrupa ülkesini ziyaret etmeyi tercih ediyor; İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan ve Hırvatistan destinasyon listesinin başında geliyor.


Bununla birlikte, Avrupalıların yaklaşık üçte biri (%35) ülke içinde seyahat etmeyi planlıyor. 54+ yaş grubundaki gezginlerin kendi ülkeleri içinde seyahat etme olasılıklarının 18-24 yaş aralığındakilere göre daha yüksek olduğu göze çarpıyor. (%44’e karşı %27).


Bu iyimser havaya rağmen, bazı endişeler seyahat planlamasını engelliyor. Kısa vadeli seyahat planları olan Avrupalılar, karantina önlemleri (%18), gidilecek destinasyondaki artan COVID-19 vakaları (%16) ve seyahatleri sırasında seyahat kısıtlamalarındaki değişiklikler (%15) konusunda endişeli olmaya devam ediyor.


Kişisel sağlık ve güvenlik söz konusu olduğunda ise, ilk üç endişe alanı hava yolculuğu (%17), destinasyon içi ulaşım (%15) ve kafe ve restoranlar (%13).

Kaynak: Avrupa Seyahat Komisyonu

Benzer Haberler