Ana sayfa » Havayolları » Hong Kong Airlines 400 çalışanı işten çıkaracak
Hong Kong Airlines 400 çalışanı işten çıkaracak

Hong Kong Airlines 400 çalışanı işten çıkaracak

Hong Kong Havayolları bugün işgücünü % 10 azaltacağını açıkladı. Bu 400 çalışanın işini kaybetmesi anlamına geliyor. Koronavirüs salgınının yol açtığı krizden etkilenen havayolu böyle bir kararı almak zorunda kaldı.

Geçen yıl Hong Kong Airlines için oldukça kötü bir dönem yaşandı. Hong Kong da uzun süre devam eden protestolar havayolunu binlerce uçuşu iptal etmeye zorladı. Son dönemde ise Çin kaynaklı coronavirus salgını, şirketi yine binlerce uçuşu iptal etmek zorunda bıraktı.

Bugün, Hong Kong’un en büyük ikinci havayolu şirketi Hong Kong Airlines , Wuhan koronavirüs salgınının neden olduğu kayıpları azaltmak için 400 çalışanı işten çıkaracağını açıkladı.

Çin ve çevresindeki seyahat yasakları Hong Kong Airlines’ın kapasitesini son birkaç haftada ciddi şekilde etkilemişti. Yasakların kısa dönemde kalkmayacağı da anlaşılıyor.

Hong Kong Airlines yetkilisi, bugün “ Hong Kong Airlines’ın tarihinde şu ana kadar hiç bu kadar zor bir zaman olmadı. Bu karar zor bir karardı ancak havayolunun hayatta kalması için alınması gerekiyordu. ”dedi.

Hong Kong protestoları ülkenin havayolu şirketlerini finansal olarak olumsuz etkiledi.

Hong Kong Airlines ‘ın kısmi sahibi Hainan Airlines Holding Co. 22 Ocak’tan bu yana borsada % 14 düşüş yaşadı. Ocak ayı sonunda Çin içindeki ve dışındaki uçuş kısıtlamalarının açıklanması ile başlayan süreçte şirket ciddi manada etkilendi.

Bir sözcü , “Hong Kong merkezli yer hizmetleri personelinden en az iki hafta ücretsiz izne ayrılmaları veya 17 Şubat ile 30 Haziran 2020 arasında haftada üç gün çalışmaları isteniyor” dedi.


Hong Kong protestolarının aksine, Wuhan koronavirüs salgını sadece Hong Kong’daki havayolları şirketlerini etkilemedi. Asya’daki birçok ülke, Wuhan koronavirüsünün yayılmasını engellemek için çeşitli seviyelerde seyahat kısıtlamaları uyguladı. Bu kısıtlamalar binlerce uçuş iptaline ve havayolları için büyük kayıplara neden oldu.


Çin borsaları 3 Şubat’ta ortaya çıkan salgın nedeniyle % 8’lik bir düşüş yaşadı. Çin havayolu şirketleri salgının merkez üssünde olmanın neticesi olarak en sert darbeyi almış gibi görünüyor. Air China, China Eastern Airlines ve China Southern Airlines hisseleri, salgının açıklanması ve Çinli turistlere gelen seyahat yasaklarının ardından % 20 düştü.

Geçtiğimiz günlerde yine Hong Kong merkezli Cathay Pacific te çalışanlarından 3 haftalık ücretsiz izne ayrılmalarını talep etmişti.

Benzer Haberler