Ana sayfa » Havayolları » Cathay Pacific çalışanlarına 3 hafta ücretsiz izin
Cathay Pacific aşı olmayan uçuş ekipleri ile yollarını ayırıyor

Cathay Pacific çalışanlarına 3 hafta ücretsiz izin

Hong Kong merkezli havayolu Cathay Pacific, coronavirüsü nedeniyle ekonomik olarak zorlanıyor. Şirket 27.000 çalışanından 3 hafta için ücretsiz izne ayrılmalarını talep etti.


Şu ana kadar yaklaşık 600 kişinin ölümüne yol açan coronavirüsünün çıktığı Çin anakarasıyla çok yoğun çalışan ve uçuşlarının %90 ını iptal etmek durumunda kalan Cathay Pacific Airways CEO’su Augustus Tang tarafından çalışanlara iletilen mesajda çalışanlardan fedakarlık istendi.


Augustus Tang şunları söyledi:
“Her birinizi yardıma davet ediyorum. Nakdimizi korumak artık işimizi korumanın anahtarı. Hepimizin bu hızla değişen ve zorlu ortama adapte olması gerekiyor. ”

Tang, çalışanlara 1 Mart’tan 30 Haziran’a kadar izinlerini alma seçeneği verileceğini söyledi. Ayrıca yöneticilerden de buna katılmalarını istedi. Kendisinin iştirak edip etmeyeceğini ise belirtmedi.

Cathay Pacific uçuş üssü olarak Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nı kullanıyor

Cathay Pacific ayrıca işe alımları durduracak, büyük projeleri erteleyecek, kritik olmayan harcamaları donduracak ve tedarikçilerinden fiyat indirimi isteyecek. Havayolu benzer bir kararı 2009 yılındaki global ekonomik kriz sırasında ve 2002-3 yıllarında yüzlerce kişinin öldüğü SARS salgını sırasında da uygulamıştı.

Tang , havayolunun en karlı mevsimlerinden biri olması gereken Çin Yeni yıl döneminin şimdiye kadarki en zor dönemleri olduğunu söyledi. Çin Yeni Yıl tatili koronavirüsü ölüm oranının artmasıyla uzadı ve milyonların evde kalmasına yol açtı.

Benzer Haberler