Ana sayfa » Havayolları » Delta Airlines’a bazı müslüman yolculara ayrımcılıktan dolayı 50.000 dolar ceza verildi.
Delta Airlines'a bazı müslüman yolculara ayrımcılıktan dolayı 50.000 dolar ceza verildi.

Delta Airlines’a bazı müslüman yolculara ayrımcılıktan dolayı 50.000 dolar ceza verildi.

Delta Airlines’ın, 24 Ocak’ta ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından, havayolunun kendi güvenlik yetkilileri uçmalarına onay vermesine rağmen bazı müslüman yolcuları uçaktan indirmeleri üzerine 50.000 dolar para cezasına çarptırıldığı bildirildi.


Uluslararası basında çıkan haberlere göre, bakanlık havayolunun eyleminin ayrımcılık olduğunu söyledi. Ayrıca, havayolu şirketinin üç yolcuyu da uçaktan indirdiği için ayrımcılıkla mücadele yasalarını ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

ABD Ulaştırma Bakanlığı Delta Airlines'a ayrımcılıktan dolayı 50.000 dolar ceza verdi.
ABD Ulaştırma Bakanlığı Delta Airlines’a ayrımcılıktan dolayı 50.000 dolar ceza verdi.

Temmuz 2016’da Paris‘te gerçekleşen olayda, bir yolcu bir kadın ve eşini uçuş görevlilerine şikayet etti. Nedeni ise kadın yolcunun başörtüsü takması ve erkek yolcunun telefonunda bir kaç kez Allah yazması idi. Ancak, çift eve dönüyordu ve herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmamalarına rağmen kaptanlar yine de uçağa yeniden binmelerine izin vermeyi reddetti.


Amsterdam’da yaşanan bir başka olayda başka bir müslüman yolcu için yolculardan ve uçuş görevlilerinden gelen şikayet üzerine kaptan pilot uçağı kalkışa hazırlamışken kapıya geri döndü ve yolcuyu uçaktan indirdi. Bakanlık, kaptanın Delta’nın güvenlik protokolünü takip etmediğini ve güvenlik kontrolünden onay aldıktan sonra yolcunun indirilmesinin ayrımcılık olduğunu belirtti.

Benzer Haberler