Ana sayfa » Havayolları » Boeing 777X test uçuşunu tamamladı.
Boeing 777X test uçuşunu tamamladı.

Boeing 777X test uçuşunu tamamladı.

Boeing 777 X için planlanan ilk iki testten kuvvetli rüzgarlar nedeniyle vazgeçilmişti. Ancak dün gece yeni modelin ilk test uçuşu gerçekleşti.

737 Max tartışmalarıyla gündemde olan Boeing, dünyanın en büyük ikiz motorlu jeti olan 777X in ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. 252 m uzunluğunda ve 400’den fazla yolcu alabilen uçak, ABD’nin batı kıyısında Seattle’ın hemen dışındaki bir pistten kalktı ve dört saat sonra, tarihi Boeing alanına indi.

Resmi olarak 777-9 olarak bilinen yeni Boeing modeli katlanır kanat uçlarına sahip ve böylece diğer jetlerin park edebileceği alanlara da sığabiliyor.Başarılı test yolculuğunun ardından Boeing yöneticisi Stan Deal şunları söyledi: “Bu bizim için gurur verici bir gün. Dünyayı bir kez daha değiştirecek yepyeni bir uçakla uçarak, tüm çalışanlarımızı kim olduğumuz ve ne yapacağımızla ilgili bir kez daha gururlandırdı. “

Boeing 777 katlanabilir kanat uçlarına sahip.

Boeing’in yeni 777X’inin 2021’de hizmete girmesi bekleniyor – bu, aslında planlanandan bir yıl sonra anlamına geliyor. Her uçak tahmini olarak 442 milyon dolar değerinde. Model şimdiden 300’den fazla sipariş aldı ve jetin rakip Airbus‘un yeni modeli A350-1000 ile rekabet etmesi bekleniyor.

İki büyük 737 MAX kazasında yazılım hatalarının rolü ortaya çıktığı için sertifikalandırılacak ilk büyük uçak olacak 777X’in önünde engeller var. Federal Havacılık İdaresi, uçağın yolcu taşımasına izin verilmeden önce titiz testlerin yapılacağına söz verdi.

Cumartesi uçuşu için yardımcı pilot olarak görev yapan Boeing‘in baş test pilotu Craig Bomben, “Uçağı teste hazır hale getirmek için zaman ayırdık, bence uçuş testlerini başarıyla ve hızlı bir şekilde yürütecağız ve FAA standartlarına göre sertifikayı alacağız “dedi.

Benzer Haberler