Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Airbnb’den Kanada için 25 yaş altı önlemi
Avustralya'da Rekabet Kurumu Airbnb'yi Dava Ediyor

Airbnb’den Kanada için 25 yaş altı önlemi

Airbnb, Kanada’da 25 yaşın altındaki kişilerin potansiyel olarak şiddet içeren ev partilerini önlemek için Kanada içinde ve apartmanın tamamını kapsayan rezervasyonlar yapmalarına izin vermeyecek.

Yeni kurallar, geçen hafta Toronto’da Airbnb vasıtasıyla kiralanan bir evde üç kişinin öldürüldüğü bir olay sonrasında geldi. Şiddete, çok az sayıda rezervasyonda karşılaşıldığını belirten Airbnb, ancak gençlerin yerel olarak yaptığı rezervasyonlarda rakamların arttığını söyledi.

Geçen hafta, 19, 20 ve 21 yaşlarındaki üç genç, Toronto’daki bir dairede vuruldu ve firmanın harekete geçmesi gerekti. Ocak ayının başlarında yine Ottawa’da Airbnb tarafından kiralanan bir evde 18 yaşında bir çocuk öldürülmüştü.

Toronto belediye başkanı, Kanada’da pilot olarak uygulanan yeni kuralların hala ihtiyaç duyulandan az olduğunu söyledi. John Taylor tehlikeli faaliyetlerin azaltılmasına önemli katkı sağlayacağına inandığı yeni tedbirlerin hızlandırılması için firmaya çağrı yaptı.

Her yaştan Kanadalılar hala diğer insanların evlerindeki münferit odalar ve otel odaları için rezervasyon yapabiliyorlar. Ancak 25 yaşından küçükler dairenin tamamını ancak Airbnb’de güvenli bir geçmişleri varsa tutabiliyor. İlaveten Airbnb yeni başlayan 24 saat destek telefon hattı ile komşulardan gelebilecek şikayetlerden haberdar olacak.

Geçen hafta 3 genç Toronto’da Airbnb ile tutulan bir dairede öldürülmüştü.

Airbnb başkan yardımcısı Chris Lehane bir basın toplantısında amaçlarının Airbnb tesislerinin izinsiz partiler için kullanımını engellemek olduğunu söyledi. “Tesise zarar veren hareketler söz konusu olduğunda platformumuzdaki oran % 0,3′ ve kişisel güvenlik sorunları için bu oran % 0,6. Bu rakamlar 25 yaşın altındaki kişiler tarafından ve yaşadıkları bölgede yapılan rezervasyonlara baktığınızda yükseliyor.” dedi.

Airbnb, “Platformu Kanada’da ve globalde daha da güçlendirmek için ek güvenlik önlemleri uygulamaya devam edeceğini” söyledi. Geçen yılın sonunda şirket, ev partilerine global bir yasak getirileceğini ve izinsiz partileri önlemek için gelişmiş araçlar uygulanacağını söylemişti. Yeni kuralların bir sonucu olarak listelenen bazı tesisleri de çıkarmıştı.

Geçen yıl Kaliforniya’daki bir Cadılar Bayramı partisinde meydana gelen ve beş kişinin ölümüne neden olan bir olay AirBnb’yi bu kuralları getirmeye itmişti. Geçen ay, Airbnb, rahatsız olan komşular ve gürültü dedektörleri için 24 saatlik yardım hatları da dahil olmak üzere güvenlik önlemlerini desteklemek için 150 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi.


Şirket ayrıca, güvenlik konusunda ilerlemek için personel bonuslarını da teşvik amaçlı kullanacak. Airbnb ayrıca, doğruluklarından emin olmak için platformundaki yedi milyon tesisi kontrol etme sözü verdi. Bunu algoritmalar, misafir yorumları ve bireysel ziyaretlerden oluşan karma bir sistemle yapacak. Airbnb, yıl içinde borsaya kote olmaya hazırlanırken yerel yönetimler ve şehirlerden gelen şikayetleri çözmeye çalışıyor.

Benzer Haberler