Ana sayfa » Oteller » Türkiye turizmine 2020’de 4000 yeni otel odası ekleniyor.
Türkiye turizmine 2020 de 4000 yeni otel odası ekleniyor.

Türkiye turizmine 2020’de 4000 yeni otel odası ekleniyor.

Türkiye otel pazarı, 2020 yılında 24 otel açılışı ve 4.000’e yakın yeni oda ile güçleniyor.

Türkiye’nin bir turizm merkezi olarak popülaritesinin artmasıyla ülkedeki otel pazarının büyümesi şaşırtıcı değil. Yaklaşan önemli açılışlar ve ülkenin büyük otel oyuncularının kim olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olalım:

TOPHOTELCONSTRUCTION veri tabanına göre, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de 7.804 odalı toplam 43 otel projesi planlanıyor. Bunlardan 24’ü 2020’de açılacak ve 3.894 oda sektörün arz kapasitesine eklenmiş olacak.

2021 ve 2022’de 4 ve 5 yeni otel lansmanı beklenirken 2023’te 10 açılış daha var. 43 projeden 21 i 4 yıldızlı kategoride yer alırken, 22 si 5 yıldızlı sertifikasyon hedefliyor.

İstanbul otel yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

İl bazında İstanbul lider
Türkiye’nin en hızlı büyüyen otel pazarlarına İstanbul liderlik ediyor. Türkiye’nin kültürel ve ekonomik başkenti olarak görülen İstanbul, her yıl hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenleri cezbediyor. İstanbul, daha fazla ziyaretçi ağırlayabilmek için 16 yeni otel ve 2.871 oda ile güçleniyor.


Ege’deki popüler tatil beldesi Bodrum, beş yeni otel ve tatil köyünün açılışını beklerken, başkent Ankara için üç açılış planlanıyor.

Marka Bazında lider Hilton Worldwide
Hilton Worldwide Türkiye’ye en büyük yatırımı yaparken uluslararası zincir açılışları konusunda liderlik ediyor. Hilton Garden Inn 3 , DoubleTree by Hilton 3 ve Hilton Hotels & Resorts 2 yeni otelle ülkenin en hızlı büyüyen global markaları durumunda.

Diğer büyük projeler
2021 yılının başlarında kapılarını açacak en büyük proje , Yalova ilindeki 1.001 odalı KentPlus YALOVA Wellness SPA Resort. KentPlus kompleksi yemyeşil ormanlarla çevrili ve konuklara deniz ve kaplıcalara erişim imkanı sunuyor. Proje, 230.000 m2 alana yayılmış üç adet 5 yıldızlı otelden oluşuyor.

2020’nin ortalarına doğru Hilton Mall of Istanbul Hotel ,180 odasıyla açılacak ve büyük bir AVM, konutlar ve bir ofis binasının yer aldığı karma kullanımlı bir projenin parçası olacak. Kompleksteki tesisler arasında 300’den fazla dükkan, Türkiye’nin en büyük dönme dolabı, bir planetaryum ve bir kapalı kayak pisti yer alacak.

Bu yılın sonlarında Ataköy Jumeirah kapılarını açacak. 202 odalı tesis, hem lüks otel odaları hem de rezidanslar sunacak. Ek olanaklar arasında konferans salonu, VIP Kulübü ve içerisinde yüzme havuzları, spor salonu, büyük bir spa ve Türk hamamı bulunan bir spor alanı yer alıyor.

2022 yılının ikinci çeyreğinde açılması planlanan Hampton by Hilton Sakarya , hızla gelişen Serdivan kasabasında Sakarya sanayi bölgesine ve Sakarya Üniversitesi’ne yakın bir yerde faaliyete geçecek. Otel, Serdivan Alışveriş Merkezi ve Cadde 54 Alışveriş Merkezi’ne yürüme mesafesinde ve yürüyüş ve diğer eğlence aktiviteleri için popüler bir yer olan Sapanca’ya 10 kilometre uzaklıkta.

Benzer Haberler