Ana sayfa » Türkiye » Ukrayna-Rusya Geriliminin Türk Turizmine Etkileri-Betül Çiçek
Ukrayna-Rusya geriliminin Türk Turizmine Etkileri

Ukrayna-Rusya Geriliminin Türk Turizmine Etkileri-Betül Çiçek

Ukrayna – Rusya gerilimi gölgesinde bu pazarlardaki durumun Türkiye turizmini nasıl etkileyeceğini Intha sözcüsü Betül Çiçek ilgili paydaşlar ile görüşerek durum değerlendirmesini kaleme aldı.

TC. Kültür Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’yi 2021 yılında ziyaret eden yabancı turistlerin 2 milyonu Ukrayna’ dan gelmişti.

Son 1.5 – 2 yıldır İstanbul ve Kapadokya bölgelerinde Rus ve Ukraynalı turist potansiyeli artsa da ağırlıklı yoğun tercih ettikleri yerler Antalya, Alanya, Bodrum gibi güney bölgelerimizdir.

İş birliği içinde olduğumuz Rus ve Ukrayna pazarı çalışan acentacı paydaşlarımızın ilettikleri bilgilere istinaden, Türkiye bu süreçte barışçı olup taraf seçmediği sürece turizm bakımından endişelendiren kayıplar yaşanmayacak az bir kayıp ile sezon da potansiyelli şekilde bu pazarlar ülkemize geleceklerdir. Şu anki tabloda kırılgan ve yaşanan durumlara anlık tepkilerin anında hissedildiği turizm sektörümüzde Rusya ve Ukrayna pazarından iptaller, ertelemeler gelmektedir. Anlık tepki olarak bunlar normal olup, zamanla şekilleneceği için süreç takip edilecektir.

Güney bölge otelcilerimizle yaptığımız istişarelere istinaden de belirtmek isteriz ki, AB ülkelerinin Rusya’ ya karşı uygulayacağı kısıtlamalar sebebiyle Rus yurttaşların Avrupa’ ya seyahatleri zora düşebilecek ve ülkemizi tercih etme potansiyellerinin artacağı ön görülmektedir. Konfirme olmuş ve şimdiden ödemesi yapılmış işlerde Ruslar temkinli yaklaşarak yapılmış rezervasyonların hepsini iptal etmeyebilirler. Çünkü yaşanan bu durumlar sebebiyle Rus para birimi de değer kaybederek satın alma gücü zayıflayacaktır. Buna istinaden, iptallerde sınırlı kalabilir. Eğer Rusya hükümeti seyahat yasağı getirmez ise beklenen iptaller kısıtlı kalacaktır.

Sonucunda insan ölümlerinin yaşandığı hiçbir gerilimi desteklemiyor ve ölen Rus ve Ukraynalı vatandaşlarımıza Allah’ tan rahmet diliyoruz. Kalan bölge insanlarının bir an önce barışçı bir ortamda yaşamlarına devam etmelerini diliyoruz.

Intha yönetim kurulu olarak süreci ve sürecin Türkiye turizmine etkilerini yakından takip ediyoruz.

Benzer Haberler