Ana sayfa » Türkiye » Muğla’da 60 Turist Rehberine Kentsel Sit Alanı Tanıtılıyor
Muğla'da 60 Turist Rehberine Kentsel Sit Alanı Tanıtılıyor

Muğla’da 60 Turist Rehberine Kentsel Sit Alanı Tanıtılıyor

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile Muğla Turist Rehberleri Odası işbirliğinde GEKA Teknik Destek Programı kapsamında ‘Menteşe Kentsel Sit Alanında Turist Rehberliği Eğitimi’ düzenlendi. Muğla’nın 13 ilçesinden 60 rehberin katıldığı eğitimler 5 gün sürecek.

Muğla Turist Rehberleri Odası (MUTRO) koordinatörlüğünde Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ortaklığında, Muğla’nın 13 ilçesinde faaliyet gösteren 60 turist rehberine yönelik ‘Menteşe Kentsel Sit Alanında Turist Rehberliği Eğitimi’ gerçekleştirilmeye başlandı. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) 2021 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında hayata geçirilen eğitim, Muğla kentsel sit alanı bölgesi olarak adlandırılan, Arasta, Saburhane bölgesinin turizme kazandırılmasının ilk ayağı olarak planlandı.

MUTSO ev sahipliğinde 5 gün sürecek olan eğitimler 25 Şubat Cuma günü başladı. Toplantının açılışında konuşan MUTSO Genel Sekreter Yardımcısı Elvan Kocagöz, Muğla kentsel sit alanı bölgesinin turizme kazandırılmasının MUTSO’nun stratejik hedefleri arasında yer aldığına dikkat çekerek şunları kaydetti: “Proje kapsamında, ilimizi ziyaret eden turistleri, popüler güzergâhlar dışında, kültür turizmi için önemli altyapısı olan kentsel sit alanı bölgesinin tanıtımlarını da ekleyerek, hem turizm çeşitliliğimize fayda sağlamak hem de bölgenin turizme kazandırılmasını amaçlıyoruz. Uzun vadedeki hedefimiz ise, kentsel sit alanı bölgesinin önemli bir turizm destinasyonu olmasını sağlamak. Bu hedef doğrultusunda Muğla’da önde gelen kurum ve kuruluşlar ile hayata geçirdiğimiz Muğla Tanıtım Platformu’da çalışmalarını hassasiyetle sürdürmektedir. Sözünü ettiğimiz kentsel sit alanında 404 tescilli sivil mimari örneği, tarihi hanlar tarihi idari yapılardan oluşan 25 adet anıtsal tescilli yapı bulunmaktadır. Bu etkinliğe kıymetli katkılarından dolayı Muğla Büyükşehir Belediyesine, Menteşe Belediyesine, odamız üyelerinden Nazar A.Ş ve Saraylı Pide’ye teşekkür ederiz. Ayrıca, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin kıymetli hocalarına ve pek çok proje ve etkinlikte olduğu gibi bu program çerçevesinde yine bir arada olduğumuz Güney Ege Kalkınma Ajansına çok teşekkür ederiz. Yaşanan güncel gelişmeler çerçevesinde aktarmak isterim ki, kentsel sit alanı Asar Tepesinin üzerinde bulunan Mobolla Antik Kenti’nin kazı çalışmaları başlamıştır. Bu da destinasyonu güçlendirecek bir çalışma olacaktır. Kazıya destekleri için Muğla Valiliğine ayrıca teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: Muğla Ticaret ve Sanayi Odası

Benzer Haberler