Ana sayfa » Türkiye » Onbir Aylık Turizm Geliri 19.38 Milyar Dolar Oldu
2022 Yılı Turizm Geliri ve Ziyaretçi Sayısı Açıklandı

Onbir Aylık Turizm Geliri 19.38 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası 2021 yılı Kasım ayına ait ödemeler dengesi raporunu açıkladı.


Raporun Hizmetler Dengesi altında paylaşılan rakamlara göre Türkiye’nin onbir aylık turizm geliri 19,38 milyar dolar oldu. Kasım ayı turizm geliri ise 1.81 milyar dolar.


Turizm Bakanlığı ve TÜİK istatistiklerine göre 2021 yılı Ocak-Kasım döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %89,61 artış ile 22.8 milyon olmuştu.


Kasım ayında ise Türkiye’ye 1.76 milyon yabancı ziyaretçi geldi.


Turizm geliri geçen yılın ilk onbir aylık dönemine göre %103 yükseldi. Geçen yıl Ocak-Kasım döneminde turizm geliri 9,55 milyar dolar idi.


TCMB verilerine göre Ocak- Kasım dönemi turizm gideri ise (outgoing) yaklaşık 1.52 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Turizm gideri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %55 arttı.


Net turizm geliri olarak tanımlanan turizm geliri ile turizm gideri arasındaki fark böylece ilk onbir ayda yaklaşık 17,86 milyar dolar oldu.


Merkez Bankası, turizm gelirlerinin hesabında yolcuların yurt dışından Türkiye’ye seyahatlerini yerli havayolları ile yapmaları halinde oluşan uluslararası taşımacılık ile Türkiye’deki cep telefonu dolaşım harcamalarını (roaming) dahil etmiyor.


Bu sebeple, TÜİK Turizm İstatistiklerinde yer alan toplam turizm gelir ve gider rakamları ile TCMB ödemeler dengesi tablosundaki seyahat kalemi arasında farklılıklar oluşabiliyor.

Benzer Haberler