Ana sayfa » Türkiye » Ankara’da ‘Türkiye-Sırbistan Turizm Acenteleri Eşleştirme Toplantısı’ Düzenlendi
Ankara'da 'Türkiye-Sırbistan Turizm Acenteleri Eşleştirme Toplantısı' Düzenlendi

Ankara’da ‘Türkiye-Sırbistan Turizm Acenteleri Eşleştirme Toplantısı’ Düzenlendi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Ankara-Belgrad arasında bu ay başlayacak olan direkt uçuşların, iki şehrin sınırlarını aşarak ülkeler arasındaki ticaret, turizm ve yatırımın artmasına katkı sağlayacağına inandıklarını belirterek “Turizm acenteleri arasında oluşacak diyalog köprüsü ve direkt uçuşlar sayesinde ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum” dedi.

Ankara Ticaret Odası’nın girişimleriyle, AnadoluJet’in Ankara-Belgrad arasında 23 Aralık’ta başlatacağı direkt uçuşların, ticaret ve turizme yansıması hedefiyle düzenlenen “Türkiye-Sırbistan Turizm Acenteleri Eşleştirme Toplantısı”, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve Sırbistan’ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic’in katılımıyla yapıldı.

ATO Duatepe Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Aktay, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin iki ülke arasında yapılan ziyaret, iş birliği ve imzalanan anlaşmalarla her geçen gün geliştiğini belirterek “Bu ilişkileri ticaret, turizm ve yatırımı geliştirerek bir adım daha öteye taşımak arzusundayız” diye konuştu.

-“DOĞRUDAN, KOLAY, KONFORLU VE KISA SÜRELİ ULAŞIMIN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ”-

Türkiye ve Sırbistan arasında 2020 yılı itibariyle bir milyar doları Türkiye’nin ihracatı olmak üzere 1 milyar 450 milyon dolarlık dış ticaret hacmi olduğunu kaydeden Aktay, “Bu yılın 10 aylık dönemindeki ticaret hacminin 1 milyar 560 milyon dolara yükselmesi ticari yakınlaşma eğilimimizi gösterdi. Hükümetimiz bu rakamın daha yukarı taşınması için dış ticareti destekliyor, bizim de arzumuz bu yönde. Bunun için, doğrudan, kolay, konforlu ve kısa süreli ulaşımın öneminin farkındayız” dedi.

Ankara’nın Türkiye’nin doğusu ile batısı, kuzeyi ile güneyini birleştiren bir noktada olduğunu belirten Aktay, yarım günlük uçuşlarla onlarca trilyon dolarlık ticaretin yapıldığı bir coğrafyanın da ortasında yer aldığını ifade etti.

Ankara Ticaret Odası olarak, her fırsatta ve her platformda Esenboğa’dan yurt dışına direkt uçuşların önemini dile getirdiklerini ve bu konu üzerine çalışmalar yaptıklarını kaydeden Aktay, Ankara-Belgrad arasında başlatılan direkt uçuşlar nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) ve AnadoluJet’e teşekkür etti.

-“YENİ FIRSAT VE YENİ İŞ BİRLİKLERİ”-

Sırbistan’ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markovic de açılışta yaptığı konuşmada Ankara-Belgrad arasındaki direkt uçuşların, turizme ve ticari faaliyetlere katkı sağlayacağını belirtti.

Projenin iş insanları için yeni fırsat ve yeni iş birliklerine imkân oluşturacağını belirten Markovic, “Pandemi öncesi Sırbistan’a yıllık gelen Türk turist sayısı 100 bin civarındaydı ve bunların çoğu da İstanbul’dan geliyordu. Biz Sırbistan’a Türkiye’nin geri kalan illerini de tanıtmak istiyoruz. Bu noktada Ankara büyük önem arz ediyor. Direk uçuşların başlaması ile Belgrad Ankara’dan sadece iki saatlik bir mesafede olacak, bu sayede Ankara’dan yıllık elli bin kadar turisti de Sırbistan’da ağırlayabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Ankara’nın birçok avantaja ve öneme sahip bir şehir olduğunu kaydeden Markovic, hem Türk halkı hem Sırp vatandaşları hem de iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesi adına yapılan bir yatırım dediği direk uçuş seferleri için “Ankara ve Belgrad arasındaki direk uçuş bizim yeni bebeğimiz oldu, şimdi bu bebeği besleyip büyütmek bize düşüyor” diye konuştu.

Toplantıya, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, ATO Turizm Geliştirme Stratejileri Özel İhtisas Komisyonu Başkanı ve ATO 58 No’lu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi Başkanı Savaş Çolakoğlu, ATO 58 No’lu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi Üyesi Barış Tekin, ATO 57 No’lu Seyahat Acentesi, Motorlu Kara Taşıtları Kiralama, Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Muhammet Sarıtaş ve Komite Başkan Yardımcısı Emin Özkaya, ATO Dış Ticaret Özel İhtisas Komisyonu Başkanı ve ATO 65 No’lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ali Rıza Koç ile Türkiye ve Sırbistan acentelerinden temsilciler, Türk Hava Yolları (THY) ve AnadoluJet yetkilileri de katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı turizm acentelerinin ikili iş görüşmeleri ile devam etti.

Kaynak: ATO

Benzer Haberler