Ana sayfa » Türkiye » Alman turizmcilere Ege’yi tanıttılar
Alman turizmcilere Ege'yi tanıttılar

Alman turizmcilere Ege’yi tanıttılar

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ve İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Almanya’nın önde gelen turizmcilerini İzmir’de ağırladı. Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) Turizm Grubu, İzmir ve çevresinin tarih ve kültür turizmi merkezlerini ziyaret etti, Alman heyete özel tanıtımlar gerçekleştirildi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Almanya ülkemiz ve bölgemiz için çok önemli bir pazar. Pandemi koşullarının ve seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla bölgeye daha fazla Alman turist çekebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) Turizm Grubu üyesi Türk ve Alman turizmciler 09-12 Eylül 2021 tarihleri arasında İzmir’de bir araya geldi. JETCO Türkiye Turizm Çalışma Grubu Başkanı Mücella Kantaroğlu’nun öncülüğünde gerçekleşen etkinliğe JETCO Almanya Turizm Çalışma Grubu ve Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig başta olmak üzere Almanya’nın önde gelen turizm sektörü temsilcileri katılırken, ülkemizden de önemli isimler yer aldı.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ve İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta’nın ev sahipliğinde yapılan etkinlik sırasında İzmir ve çevresinin tarih ve kültür turizmi merkezleri ziyaret edildi. Heyet İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ve İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. ETİK Başkan Yardımcısı Haluk Alay’ın da eşlik ettiği heyete İzmir ve çevresinin turizm olanakları anlatıldı.

JETCO Türkiye Turizm Çalışma Grubu Başkanı Mücella Kantaroğlu, Urla, Çeşme, Şirince köyü ve Selçuk Efes Antik Kenti’ni de ziyaret eden heyetin Ege’nin güzelliklerinden çok etkilendiğini söyledi. Kantaroğlu, “Almanya’dan gelen meslektaşlarımıza Ege’nin tarih, kültür, sanat, gastronomik değerlerini hem yetkili kurumlarımızın özel sunumlarıyla hem de yerinde anlattık. Konaklama seçeneklerimize ilişkin bilgiler verdik” dedi.

Pandemiyle birlikte seyahat trendlerinin değiştiğini, deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra artık daha küçük gruplarla yapılan özel ilgi turlarına olan talebin arttığını anlatan Mücella Kantaroğlu, daha yavaş, daha sakin bir tempoyla yapılan gezilerin öne çıktığını söyledi. Ege’nin bunun için biçilmiş kaftan olduğunu belirten Kantaroğlu, “Her şey dahil seçeneğinin Ege Bölgesi’nde henüz yerleşmemiş olması bölgemiz için büyük bir şans. Turizmin gelindiği noktada nicelik yerine nitelik anlamda yatırım yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin bir kültür ülkesi olduğunu, Anadolu’nun tiyatronun doğduğu topraklar olduğunu belirten Mücella Kantaroğlu, bu gerçeğin pratikte görünür ve yaşanır seviyeye taşımak gerektiğini dile getirdi. Kantaroğlu, “Bu gezideki temel hedefimiz Almanya’da Ege’yi kültürüyle tanıtmaktı. Büyük konaklama tesislerinin yanı sıra küçük ve butik otellerle, yerel ürünler ve üreticilerle buluşturduğumuz Alman turizmcilerle bunları turizmde nasıl pazarlayabileceğimize dair fikir alışverişinde bulunduk” diye ekledi.

Türk kökenli acentelerden Ege’ye destek

Türkiye’de turizmin kültür turlarıyla başladığını 1990’lı yıllara kadar Almanya’dan Ege’ye çok fazla kültür turisti geldiğini anımsatan Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.) Başkanı Cumhur Sefer de, sonraki yıllarda kitle turizmine yönelik yatırımlara ağırlık verilmesi nedeniyle ilginin daha çok büyük otelleriyle öne çıkan Antalya kıyılarına yöneldiğini kaydetti. Kültür turizminin daha bir özen ve özel ilgi istediğini vurgulayan Sefer, pandemiyle birlikte kültür turizminin yeniden popüler olması nedeniyle yıllardır ihmal edilen bu alanın tur operatörleri tarafından yeniden keşfedilmeye başlandığını kaydederek şu görüşleri dile getirdi:

“COOP TRR olarak Ege turizmine elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’daki üyelerimizle Ege’yi daha fazla nasıl pazarlayabiliriz konusunda çalışmalar yapacağız. Pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız büyük ses getiren yıllık buluşmamızı, gelecek sene burada, Ege’de yapmak istiyoruz. Bu organizasyonda bölgedeki otellerle, acentelerle ve turizmin tüm bileşenleriyle bir araya gelip İzmir ve çevresinin Almanya’dan daha fazla turist çekmesi için çalışma başlatacağız.”

İşler: JETCO Turizm Grubu’nun ziyareti önemli

Almanya’nın ülke ve bölge turizmi için çok önemli bir pazar olduğunun altını çizen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Pandemi koşullarının ve seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla bölgeye daha fazla Alman turist çekebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. Turizm çalışma grubu kurulurken iki ülke arasındaki yüksek turizm potansiyelinin göz önünde bulundurulduğunu hatırlatan İşler, “Almanya’nın önde gelen turizm sektörü temsilcilerinin ve ülkemizden de önemli isimlerin İzmir ziyaretini önemsiyoruz” diye konuştu.

Kimler katıldı?

JETCO Almanya Turizm Çalışma Grubu ve Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, DRV Siyaset ve Yurtdışı Turizm Başkanı Volker Adams, DRV Yurtdışı Komisyonu Başkan Yardımcısı Önder Sancarbarlaz, Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.) CEO’su Cumhur Sefer, Bentour CEO’su Deniz Uğur, FTI Group Türkiye Direktörü Hicabi Ayhan, LMX Touristik’ten Mario Krug, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Ülke Pazarlama müdürü Esra Güler, Sunexpress Türkiye Satış Direktörü Ece Şenev, Antalya Bilim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Örnek ve Türkiye’nin ilk Türk-Alman Tiyatrosu SanatOdası/KunstRaum kurucusu ve Meavilla Turizm partneri Haydar Zorlu etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.

Benzer Haberler