Ana sayfa » Avrupa » Avrupa Birliği 7 ülkenin aşı sertifikasını tanıma kararı aldı
A.B Ukrayna ve Singapur'u seyahat listesinden çıkardı

Avrupa Birliği 7 ülkenin aşı sertifikasını tanıma kararı aldı

Avrupa Komisyonu; Arnavutluk, Andorra, Faroe Adaları, İsrail, Monako, Fas ve Panama tarafından verilen COVID-19 sertifikalarını tanıma kararı aldı.


Bu yedi ülke, AB’nin dijital covid sertifika sistemine entegre olacak ve düzenledikleri COVID sertifikaları Avrupa Birliği’nde kabul edilecek. Aynı şekilde bu ülkeler de AB tarafından verilen aşı sertifikasını tanıyacak.


A.B Adalet Komiseri Didier Reynders şunları söyledi:


“Bu yaz boyunca AB Dijital COVID Sertifikası sayesinde vatandaşların güvenli bir şekilde seyahat edebildiğini gördük. Bu bir kazan-kazan durumudur: vatandaşlar serbest dolaşım hakkından yararlanabilirler ve işletmeler ve ulaşım sektörü geçmiş ayların kayıplarını telafi etmeye başlayabilir. Haziran ayından bu yana 420 milyondan fazla AB sertifikası verildi. ”


”Bu nedenle, AB dışından daha fazla ülkenin başarılı sistemimize katılmasını memnuniyetle karşılıyorum. 27 AB Üye Ülkesi ve 15 AB dışı ülke olmak üzere toplam 42 ülke şu anda AB Dijital COVID Sertifika sisteminde yer alıyor ve AB sertifikasını uluslararası bir standart olarak onaylıyor.”


Komisyon AB sistemine entegre olmaları için diğer ülkelerle de işbirliği yapıldığını açıkladı. A.B daha önce Türkiye tarafından verilen COVID sertifikalarını da tanıma kararı almıştı.

Benzer Haberler