Ana sayfa » Türkiye » ‘Afyonkarahisar Sağlık Turizminden Daha Fazla Pay Almalı’
'Afyon Sağlık Turizminden Daha Fazla Pay Almalı'

‘Afyonkarahisar Sağlık Turizminden Daha Fazla Pay Almalı’

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek: ”Sağlık turizmini nasıl canlandıracağımızı oturup hep birlikte konuşmalıyız. Bu sağlık turizminden inşallah birlikte çabalayarak daha fazla pay almamız lazımdır. Çünkü bizim çok iyi bir potansiyelimiz vardır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Afyonkarahisar Valiliği himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Medikal Turizm Derneği işbirliğinde Anadolu’ya Yolculuk Çalıştayı Korel Termal Otel’de düzenlendi.

Çalıştayda açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Vali Gökmen Çiçek’in önderliğinde Frigya’nın ayağa kaldırılması adına Ayazini Köyü’nde yürütülen çalışmalarda işe sektörün dahil edilmesinin önemine değinen Tanır, “Ümit ediyorum ki bu çalıştay ilimiz turizmine katkı sağlayacaktır” dedi.

“Afyon’a Yeni Bir Bölgesel Kamp Alanı Yapıyoruz”

Afyonkarahisar’a yeni bir bölgesel kamp alanı planladıklarını müjdeleyen Başkan Zeybek şunları kaydetti: “Afyon’a kampa gelen yaklaşık 85 takım organizatörleri kros ve koşu parkı olmadığı için sıkıntı yaşandığından bahsettiler. Bizde Orman İşletme Müdürlüğü’nden 500 bin metrekarelik bir alanın tahsisini alarak Afyon’a yeni bir bölgesel kamp alanı yapıyoruz. İçerisinde bungalov evlerin olduğu, piknik ve mesirelik alanların olduğu, koşu parkurlarının olduğu nefis bir alanını ihalesini gerçekleştirdik. Tabi Gençlik ve Spor Bakanımıza da bu vesile ile şükranlarımı arz ediyorum. Bize destek verdi ihalesini yaptık inşallah en kısa sürede orayı da tamamlayıp spor turizminin emrine vereceğiz. Afyon’un tanıtımı hususunda emeklerini hiçbir zaman esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanımıza, Bakan Yardımcılarımıza, Valimize, Milletvekillerimize sonsuz teşekkür ediyor, toplantının hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Medikal Alanda Açılım Yapmak Önemli

Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven ise konuşmasında “Bilindiği üzere Afyonkarahisar gastronomi, spor, kültür alanlarında birçok şey gerçekleştirdi. Bunlar herkesçe malumdur çünkü birlikte organize ettiğimiz hadiselerdir. Fakat bana göre bugün medikal alanda yeni bir açılım yapmak Afyon için önemlidir. Biz sisteme yardımcı olmak adına Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile bir kanun üzerinde bu konuyu çalışıyoruz. Sağlık Organize Sanayi Bölgesini gerçekleştirebilirsek medikal anlamda çok ileri bir yol almış olacağız. 750 bin metrekarelik çok büyük bir alanda içerisinde her türlü sağlık, spor tesisi, medikal tesisler, kültür tesisleri, dinlenme tesisleri olacak çok büyük bir kompleksi inşallah yapacağız. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Sağlık Turizmi Türkiye De Yapılacaksa Bunu En İyi Yapabilecek İl Afyonkarahisar’dır

Son olarak söz alan ve Afyonkarahisar’ın büyük düşünmek zorunda olduğunu önemle vurgulayan Vali Gökmen Çiçek: “Bir futbol klasiğidir hani denir ya ‘Biz büyük bir takımız büyük düşüneceğiz.’ diye. Bende bunu öylesine söylemiyorum. Biz Afyonkarahisar’ız büyük düşünmek zorundayız. Hatta buna mecbur ve mahkûmuz. Çünkü biz istemesek te biz büyük düşünmesek te Afyonkarahisar’la ilgili başka illerde, ülkemizin birçok yerinde insanlar bizi olduğumuzdan çok daha iyi yerlerde görmek istiyorlar. Mevcut durumumuzun çok daha üstünde anmak istiyor. Biz bunu her alanda başarmak zorundayız. Eğitimde, sporda, sağlıkta yani birçok alanda adımızdan söz ettirmek zorundayız. Her geçen gün çıtayı bir üst noktaya koymak zorundayız. Defalarca konuştuğumuz üzere Afyonkarahisar öyle bir ilki; Cenab-ı Allah tarafından birçok lütufla süslenmiş. Yer altında mermeri ve termali, sağlık turizmi Türkiye de yapılacaksa bunu en iyi yapabilecek il Afyonkarahisar’dır. Çünkü Cenab-ı Allah bize bir termal vermiş ki dünya da örneği yoktur” şeklinde konuştu.

Bırakın Türkiye’yi Avrupa’da Bile Yok

Afyonkarahisar’daki otellerin birçok ilden çok daha güzel olduğunu kaydeden Vali Gökmen Çiçek şöyle devam etti: “Sağ olsunlar arkadaşlarımız o kadar güzel oteller yapmışlar ki açık söylüyorum; Türkiye’de birçok hatırı sayılır ilden çok daha güzeller. Spor turizmi için Belediyemiz ve Milletvekillerimiz öyle bir alan yapmışlar ki içerisinde 16 tane futbol sahası, yüzme havuzu var. Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek bildiğim kadarıyla şimdi bir tane daha yüzme havuzu yapıyor. Tüm alanların böylesine iç içe olduğu yerler bırakın Türkiye’yi Avrupa’da bile yoktur. Artık bize büyük düşünmekten başka bir şey kalmıyor. Bizden önce kazmayı ilk vurup bu otelleri yapanlar büyük düşünmüşler. İyi ki büyük düşünmüşler.”

Sağlık Turizminden Daha Fazla Pay Almalıyız

Vali Gökmen Çiçek konuşmasının son bölümünde şunları söyledi: “Bugün biz termal turizmde çok fazla kişiyi istihdam eden, gururla 32 bin yatak kapasitemiz var diyebilen, her gittiğimiz yerde bununla anılan müthiş bir şeyle karşı karşıyayız. Anladığım kadarıyla büyük düşünme sırası artık bizdedir. Sağlık turizmi anlamında bizdedir. Sağlık turizmi öyle bir alan ki dünya için 500 milyar dolarlık demek. Bu pazarın içerisinde Türkiye’nin payı çok düşük. Şunu biliyorum; Azerbaycan, Irak ve Almanya’dan sağlık turizmi için ülkemizi çok fazla tercih edenler vardır. Ülkenin sağlık potansiyelinin pandemi sürecinde ne kadar büyüdüğünü gördük. Afyonkarahisar’ımızın bu manada çok büyük imkanlara sahip olduğunu biliyoruz. Bu vesileyle çalıştaya katılan Özel PARKHAYAT Sağlık Grubu Temsilcisi Dr. Mustafa Enis Arabacı’ya çok teşekkür ediyorum. O elinden geldiğince ili temsil etmek için gerçekten canla başla çalışıyor. İnşallah güzel bir tesiste yapacak. Bildiğim kadarıyla İkbal Şirketinin sağlık turizmi ile ilgili henüz kamuoyu ile paylaşmadığı bir çalışması var. Sağlık turizmini nasıl canlandıracağımızı oturup hep birlikte konuşmalıyız. Bu sağlık turizminden inşallah birlikte çabalayarak daha fazla pay almamız lazımdır. Çünkü bizim çok iyi bir potansiyelimiz vardır. Ben Afyon otellerini gördükten sonra artık başka bir yerde kalamam. İlimize her gelen otellerimizin hizmet kalitesini anlatıyor. Sağlık turizminde Dr. M. Enis Arabacı’nın yatırımından büyük heyecan duyuyoruz. ATSO Başkanlığımız, Belediyemiz, Kaymakamlığımız, Milletvekillerimiz hep beraber efsane ve devasa bir projeyle uğraşıyoruz. ATSO, Valilik ve Belediye’nin ortak olacağı milletvekillerimizin çok sıkı takibinde olan Sağlık Endüstri Bölgesi projemiz belli bir noktaya geldik. Buna tekrar hız veriyoruz. Sağlık Endüstri Bölgesi ile Türkiye’de ki ender illerden birisi olacağız inşallah. Çalışmalarımız hayırlı olur inşallah.”

Çalıştay Uzm. Dr. Sinan İbiş moderatörlüğünde yapılan panelle devam etti.

Kaynak: Afyon Valiliği

Benzer Haberler