Ana sayfa » Havayolları » IATA: Seyahat kısıtlamaları Omicron’u durdurmayacak
IATA Yıllık Toplantısı 2023’de İstanbul'da Yapılacak

IATA: Seyahat kısıtlamaları Omicron’u durdurmayacak

IATA Genel müdürü ve CEO’su Willie Walsh omicron varyantı ile ilgili hükümetlerin uyguladıkları yeni seyahat kısıtlamalarının varyantın yayılmasını engellemeyeceğini aksine ekonomiye zarar vereceğini söyledi.


Walsh, IATA’nın internet sitesinde yayınlanan mesajında şunları söyledi:


”Uluslararası seyahat Nisan 2020’de durduruldu; ve virüs, siyasi liderlerimizin seyahat yasağının yayılmayı engelleyeceğine dair güvencelerine rağmen yayıldı. Bugüne kadar 260 milyondan fazla insanın enfekte olduğu biliniyor. Daha birçok vaka muhtemelen bildirilmemiştir. Bu arada, dünyanın bağlantısını kesmenin insani ve ekonomik maliyeti asla tam olarak hesaplanamaz.”


”Dolayısıyla, hükümetlerin Omicron’a karşı aldıkları tedbirlerde bir kez daha sağduyuyu görmezden gelmeleri son derece sinir bozucu.”


Walsh, “Bu önlemlerin geçmişte tamamen etkisiz olduğu, aileleri ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmaya çalışan insanlara büyük zorluklar getirdiği ve turizm endüstrisine ve havayollarına mali zarar verdiği açıktır” diye ekledi.


IATA’nın CEO’su seyahat kısıtlamalarının yerine, kişisel hijyen ve maske önlemini, veriye dayalı kararlar ile halk sağlığını koruyarak sınırların güvenli şekilde açılmasını, ve hükümetlerin filyasyon çalışmalarını güçlendirmesini tavsiye ediyor.


Walsh ayrıca gelişmiş ülkeler ile az gelişmiş ülkeler arasında aşıya erişimle ilgili eşitsizliğe dikkat çekti ‘Uçaklar dolusu aşı, bu virüsü yenmek için seyahat kısıtlamalarının başarabileceğinden çok daha fazlasını yapacak.”

Benzer Haberler