Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Prag’da Airbnb kiralamaları kısıtlanacak.
Prag belediyesi Airbnb kiralamalarını kısıtlayacak.

Prag’da Airbnb kiralamaları kısıtlanacak.

Prag Belediye Başkanı Zdeněk Hřib geçtiğimiz günlerde yaptığı röportajda “Ev sahiplerinin dairenin tamamını belli şartlar dışında kiralamalarına izin verilmeyeceğini söyledi. Airbnb kiralamaları ancak , ev sahibinin de aynı dairede yaşadığı durumlarda ve sadece odalarla sınırlı kalacak. ”


Karar Prag’ı Prag halkına geri vermek ve turizmin olumsuz etkilerini azaltmak için yapılan bir planın ana unsuru olarak göze çarpıyor.Belediye Başkanı Airbnb’nin büyümesinin şehri dağınık bir otele dönüştürdüğünü ve bunun düzenlenememesinin şehre zarar verdiğini söyledi.

Hibib, “Geçmişte, inşaat izinleri sırasında belli kapasitedeki belirli sayıda oteli onaylayarak şehirdeki turist sayısını sınırlandırabilirdiniz” dedi. “Şimdi Prag’da şehrin turistler için konaklama kapasitesini sınırlandırmak mümkün değil. Sayılar gerçekten kritik. ”diye ekledi.

Prag dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında.

Prag kalkınma enstitüsü IPR’ye göre Airbnb, geçen yıl Prag’da yaklaşık 12.000 tesis listeledi. Şehir merkezini çevreleyen bölgedeki nüfusun yaklaşık yarısı kayboldu. Kayıtlı seçmenler, 1990’da 36.862’den 2017’de 21.556’ye düştü. Airbnb’de satışa sunulan tesislerin sayısı Mart 2016’da 5.537 iken Mayıs 2018’de 13.000 i geçti. Bunların %80 inde dairenin tümü kiralık.

Son dönemde, Amsterdam, Barselona, ​​Berlin, Bordeaux, Brüksel, Krakow, Münih, Paris, Valensiya ve Viyana ortak bir mektup yayınlayarak, Avrupa Komisyonu’na konuyla ilgili yasal düzenleme yapması için çağrıda bulundular. Kısa süreli konaklamaların bu şekilde büyümesi, ilgili şehirlerde kronik konut yetmezliğine ve yerel sakinlerin kiralık ev bulamamasına yol açıyor.Prag Kent Konseyi, diğer on büyük Avrupa şehrine katılma önerisini onayladı.

Uluslararası araştırma şirketi Euromonitor International’a göre, Prag’ı ziyaret eden turist sayısı 2019’da arttı ve şimdiye kadar 9,2 milyon ziyarete ulaştı. Prag şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen 22. şehri konumunda.

Benzer Haberler