Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » EasyJet, 18 milyar pound’luk tazminat talebiyle karşı karşıya
easyJet, 1.700 Uçuşu İptal Etti

EasyJet, 18 milyar pound’luk tazminat talebiyle karşı karşıya

Geçtiğimiz günlerde 9 Milyon müşterinin bilgilerinin bir siber saldırıyla usulsüz olarak ele geçirildiğini duyuran EasyJet, verileri çalınan müşteriler tarafından dava ediliyor.


Uluslararası hukuk firması PGMBM tarafından Londra Yüksek Mahkemesinde açılan kolektif davada olası tazminat toplamda 18 Milyar Pound’u bulabilir. Bu da ihlalden etkilenen 9 milyon müşterinin kişi başı 2.000 £ tazminat almaya hak kazanabileceği anlamına geliyor.


EasyJet maruz kaldığı siber saldırı ile yaklaşık dokuz milyon müşterinin e-posta adreslerinin ve seyahat bilgilerinin ve 2.208 müşterinin kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiğini 19 Mayıs’ta duyurmuştu.


Hukuk firması PGMBM’ye göre, saldırı Ocak ayında gerçekleşmiş olmasına rağmen firma 4 ay boyunca müşterilerini bilgilendirmedi. Davacı firma Avrupa Birliği‘nin kişisel verilerin korunması ile ilgili (GDPR) kanuna göre EasyJet’in hatalı davrandığını belirtirken etkilenen tüm müşterileri toplu davaya dahil olmaya çağırdı.


Hukuk ofisinin yöneticisi Tom Goodhead “Bu tür bilgiler şirkete güvenilerek verilen kişisel bilgilerdir ve müşteriler haklı olarak gizliliklerinin korunması için her türlü çabanın gösterilmesini bekler. Maalesef easyJet, dünya genelinde dokuz milyon müşterinin hassas kişisel bilgilerini korumayı başaramadı. ” dedi.

Benzer Haberler