Ana sayfa » Aktüel » Havaalanları için korona sertifikası genelgesi

Havaalanları için korona sertifikası genelgesi

Havayolu taşımacılığının tekrar başlamasına kısa bir süre kala Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda havaalanlarında uygulanacak covid-19 tedbirleriyle ilgili bir sertifikasyon genelgesi yayımladı.


Genelge ile yeni dönemde havaalanı işletmecileri, terminal kuruluşları, yer hizmetleri kuruluşları, havaalanına yolcu getiren ulaşım araçları ve yolcuların alması gerekli tedbirler belirlendi.


Genelge ile belirlenen tedbirleri yerine getiren havaalanı işletmecilerine, yapılacak olan denetim ve incelemeler sonucunda Pandemi Sertifikası verilecek. Verilen sertifika amuhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılarak Türkiye’deki havaalanlarında Covid-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı belgelenmiş olacak.

Genelgeye göre havaalanını kullanacak yolcuların maske kullanması zorunlu olacak ve yolcuların ateşi termal kamera ve/veya temassız ısıölçer ile ölçülecek.


Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçileri dışında karşılayan veya uğurlayan diğer kişilerin terminallere girmesine izin verilmeyecek.


Havaalanına ait tüm tesisler ve terminal binasında en az 1 metre olacak şekilde sosyal mesafenin korunmasına yönelik önlemler alınacak.

Genelgenin tamamını okumak için tıklayın

Benzer Haberler