Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Dominikli Havayolu Hitit’in yerli teknolojisiyle uçacak
Dominikli Havayolu Hitit’in yerli teknolojisiyle uçacak

Dominikli Havayolu Hitit’in yerli teknolojisiyle uçacak

Türkiye’nin yerli havacılık yazılımı geliştiren ilk teknoloji şirketi olan Hitit, yurt dışı hizmet ağını genişletmeye devam ediyor. Dominik Cumhuriyeti’nden Ava Airways ile yeni bir anlaşma imzalayan Hitit, çalıştığı ülke sayısını 36’ya, havayolu partnerlerinin sayısını da 46’ya çıkardı. Karayipler’deki en gelişmiş ekonomiye sahip Dominik Cumhuriyeti’ne yapılan ilk havacılık teknolojileri ihracatını gerçekleştiren Hitit, Ava Airways’in bütün süreçlerini teknolojik olarak yapılandıracak.

Dominik Cumhuriyeti’ne yapılan ilk havacılık teknolojileri ihracatı

İki şirket arasındaki sözleşme, Ava Airways CEO’su Olivier Arrindell ve Hitit yetkilileri arasında Monaco’da düzenlenen ve Hitit’in de sponsorları arasında yer aldığı APG World Connect Konferansı’nda imzalandı. 10 yıllığına imzalanan sözleşme ile Ava Airways, rezervasyon, check-in, sadakat yönetimi ve müşteri hizmetleri gibi yolculara dokunan tüm işlemlerin yanı sıra, tarife planlama, gelir-gider muhasebesi gibi operasyonel ve finansal konularda ve şu anda büyük bir hızla yükselişe geçen hava kargo alanında, Hitit’in geliştirdiği yazılımlar sayesinde hizmet vermeye başlayacak.

İmza töreninde konuşan Hitit’in Kurucu Genel Müdürü ve CEO’su Nur Gökman, oldukça niş bir alan olan havacılık seyahat teknolojilerinde dünyaya hizmet veren tek Türk teknoloji şirketi olarak Türkiye’ye ihracat geliri kazandırmaya devam ettiklerini kaydetti. Gökman, “Bugün Karayipler Bölgesi’ne kadar uzanan yeni bir ticaret köprüsü inşa etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 27 yıl boyunca sürekli yükselen bir ivme ile yoluna devam eden Hitit, pandemi koşullarına rağmen büyümesine devam ediyor. Yenilikçi teknolojimizle Ava Airways’e hizmet etmek bizim için büyük mutluluk olacak. Havayollarına dijital dönüşüm projeleri sunarak hem havayollarına hem sektöre hem de ülkemize katma değerli işler yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik sosyal yardım politikasının bölgedeki diğer ülkelerle olduğu gibi Dominik Cumhuriyeti ile de ilişkileri hızlandırdığını belirten Ava Airways CEO’su Olivier Arrindell ayrıca şunları söyledi: “Türkiye’nin Santo Domingo Büyükelçiliği’nin açılmasından bu yana ikili ilişkilerde önemli bir gelişme yaşandı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 132,7 milyon dolar seviyesine yükseldi. Dolayısıyla, Ava Airways’in Hitit ile yaptığı işbirliğinin iki firmaya da ciddi bir ticari değer kattığını düşünüyorum. Gelişen bir şirket olarak, özellikle pandeminin devam ettiği bir dönemde önemli bir yatırım yaptık. 2022 yazının sonunda, başlamayı planladığımız operasyonlar için teknolojik altyapımız ve donanımımız bizim için çok kritik bir unsurdu. Teknoloji partnerimiz olacak olan firma seçiminde çok hassas davranmamız gerekiyordu. Uluslararası bir şirket olan Ava Airways Santo Domingo, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Türkiye, Avrupa ve Karayip destinasyonları arasında tarifeli uçuşları olacak. Bu nedenle, Hitit’in Güney Amerika’daki teknolojisi ve deneyimi, araştırmalarımızda bizi etkiledi. Partneri olmaktan mutluluk duyduğumuz Hitit ile uzun süreli ilişkimizde çok başarılı işler yapacağımıza inanıyorum.”

Benzer Haberler