Ana sayfa » Acenta-Tur Operatörü » Almanya’da paket turlar için yeni iflas sigortası başladı
Almanya'da paket turlar için yeni iflas sigortası başladı

Almanya’da paket turlar için yeni iflas sigortası başladı

Almanya’da yeni başlayan uygulama ile yıllık satışı 10 milyon euro ve daha fazla olan seyahat şirketlerinin iflası durumunda müşterileri sigorta kapsamına alınıyor.

Almanya’da özellikle Thomas Cook’un iflası ve sonrasında pandemi nedeniyle oluşan sıkıntılar nedeniyle sigorta şirketleri ve kredi kuruluşları, seyahat şirketlerini güvence altına alma işinden çekildi veya daha yüksek prim talep ettiler.

Neticede seyahat şirketlerinin iflası durumunda yolcular için önceki iflas koruması konseptinde iyileştirmeye ihtiyaç olduğu anlaşıldı ve federal hükümet sistemde reform yapmaya karar verdi.


Yeni mevzuata göre kurulan Alman Seyahat Sigortası Fonu (DRSF), 1 Kasım’dan itibaren iflas eden seyahat şirketlerinin müşterilerini ülkelerine geri getirecek ve gerekli iadelerini yapacak.


Yeni uygulama ile yıllık satışı 10 milyon Euro veya daha fazla olan seyahat şirketleri DRSF kapsamına alındı.


Bir seyahat şirketi iflas başvurusunda bulunursa, DRSF iadeler ve tatilcilerin ülkelerine geri getirilmesi ile ilgilenecek.


Fon’un finansmanı 2027 yılına kadar Almanya Federal Hükümeti tarafından sağlanacak. 5. yılın sonunda seyahat acenta teminatlarından 750 milyon euroluk bir bütçenin oluşturulması planlanıyor.

Benzer Haberler