Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Airbnb, Booking, Expedia ve Tripadvisor verilerini AB ile paylaşacak

Airbnb, Booking, Expedia ve Tripadvisor verilerini AB ile paylaşacak

Avrupa Komisyonu bugün yaptığı açıklamada 4 büyük online seyahat platformuyla veri paylaşımı konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu, veri paylaşımı konusunda Airbnb, Booking, Expedia Group ve Tripadvisor ile önemli bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile, AB istatistik ofisi Eurostat, AB genelinde bu platformlar aracılığıyla sunulan konaklama hizmetleri hakkında veri yayınlayabilecek.

Avrupa Komisyonu anlaşma ile ilk kez bu platformlar aracılığıyla sunulan tatil ve diğer kısa süreli konaklamalar hakkında güvenilir verilere dolayısıyla Avrupa’daki turistik konaklama hakkında daha doğru istatistiklere ulaşılabileceğini açıkladı. Komisyon bu işbirliğinin kamu yetkililerinin reel ekonomik verilerle doğru kararlar alabilmelerine katkıda bulunacağını düşünüyor.

Avrupa Komisyonu adına ilgili 4 online platform ile Eurostat arasında imzalanan anlaşma şu koşulları içeriyor:

Dört platformdan düzenli ve güvenilir veriler: Paylaşılan veriler, rezervasyon gece sayısını ve misafir sayısını içerir. Veriler belediyeler düzeyinde toplanacaktır. Platformlar, sürekli olarak veri paylaşmayı kabul etti.


Gizlilik: Misafirler ve ev sahipleri de dahil olmak üzere vatandaşların mahremiyeti yürürlükteki AB mevzuatına göre korunmaktadır. Veriler tek tek vatandaşların veya tesis sahiplerinin tanımlanmasına izin vermeyecektir.


Verilerin yayınlanması: Platformlar tarafından sağlanan veriler istatistiksel doğrulamaya tabi tutulacak ve Eurostat tarafından konsolide edilecektir. Eurostat, platformlardan elde edilen bilgileri birleştirerek tüm AB üyesi Devletler ile birçok bölge ve şehir için veri yayınlayacaktır. İlk istatistiklerin 2020’nin ikinci yarısında yayınlanması bekleniyor.

Kaynak: Avrupa Komisyonu

Benzer Haberler