SEYAHAT ACENTELERİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

TÜRSAB Asya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Sedad BAŞALAN, pandemi sürecinin seyahat acentaları üzerindeki etkisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Başalan açıklamasında ”Dünya tarihinde görülmemiş bir pandemiye yakalandık ve göstergelerden de anlaşılıyor ki daha bir süre pandeminin yıkıcı etkisi kendini göstermeye devam edecek.” dedi.

”Bu depremden en çok hasar gören Turizm sektörü ve Turizm sektörü içerisinde özellikle seyahat acenteleri oldu. Seyahat acentelerinin ne bacası ne de ocağı tütmüyor artık. Ne yazık ki ocağımıza atacağımız hükümetten alınan tek odun parçası KÇÖ de 31 Mart 2021 tarihinde sonlanmış bulunuyor. Pandeminin ilk zamanlarında nakiti bulunan acenteler kazançsız geçen bir yılın sonunda var olan nakitlerini de tüketmiş bulunuyor. Turizm sektörüne yönelik bazı kredi çalışmaları maalesef sektörün kredi notunun düşük olması ve sicil bozukluğu sebebiyle amacına ulaşamamış ve dolayısıyla acentelere kaynak yaratılamamıştır.

Bu nedenle reel anlamda faydalı olunabilmesi için, yetkililerin; öncelikle acentelerin finansal anlamda kaynağa ulaşmasını engelleyen süreçlerini anlayıp ona göre çözüm üretmesi gerekmektedir. Altı çizilerek belirtmek gerekir ki Turizm sektörünün kaybı diğer sektörlerden çok daha büyüktür ve bu anlamda yetkililer Turizm sektörü özelinde ; düşük faizli 2 yıl ödemesiz KGF kredisi, KÇÖ desteği , SGK ve vergi ertelemesi konularını yeniden değerlendirmeli ve acilen sektöre can suyu olacak çözümler üretmelidir.

Pandemi ilk günkü gibi hatta daha da şiddetli devam ediyor. Yardım eli uzatmak için daha ne bekleniyor? Sıkıntılarımızı her fırsatta ve her mecrada anlatıyoruz. Koca bir sektörün ve bu sektörden beslenen koca bir ailenin işinin ekmeğinin olmamasına seyirci mi kalınacak? Bu derece kan kaybeden bir sektöre nefes verecek tek bir çözüm bulunmaması Türkiye Turizminin sadece bugününü değil geleceğini de ciddi bir biçimde tehlikeye atmaktadır.

Korkarım ki; Turizm sahasında Dünya çapında iyi bir oyuncu olan Türkiye, pandemi sonunda sahalara güçten düşmüş bir oyuncu olarak çıkacak ve toparlanması hiç de kolay olmayacak.”

Benzer Haberler