İran Türkiye arası uçuşlar salgın nedeniyle dip yaptı

İran ile Türkiye arasındaki uçuş sayıları, iki ülkede de koronavirüs vakalarında artış yaşanması nedeniyle çok düşük seviyelere indi.


İran Sivil Havacılık Otoritesi (CAO) Pazartesi günü yaptığı açıklamada İran ile Türkiye arasındaki uçuşların % 95 oranında düştüğünü açıkladı. İran ve Türkiye bu ayın başlarında hava yolcularına yönelik sıkı tarama önlemleri uygulamaya başlamıştı.


CAO sözcüsü Mohammad Hassan Zibakhsh, İran’ın Türkiye’ye yönelik charter uçuşlarını ve turları durdurması nedeniyle İran’dan Türkiye’ye olan seyahat talebinin de düştüğünü söyledi.


Zibakhsh, İran’daki havalimanlarıdan Pazar gününden bu yana Türkiye çıkışlı ve varışlı sadece 12 uçuş gerçekleştiğini belirterek, bu rakamın iki ülke arasındaki hava yolculuğu kapasitesinin çok küçük bir bölümünü temsil ettiğini sözlerine ekledi.


İran, Nisan başında yeni tip koronavirüs varyantının yayılmasını engellemek amacıyla Türkiye’ye giden tüm turların iptal edildiğini duyurmuştu. Covid-19 nedeniyle İran’da şu ana kadar 67.000’den fazla kişi hayatını kaybederken ülkede günlük vaka sayıları 20.000’in üzerinde.

Benzer Haberler