Ana sayfa » Güncel » Avrupa havalimanlarında Haziran bilançosu: kayıp % 93

Avrupa havalimanlarında Haziran bilançosu: kayıp % 93

Avrupa havalimanları geçen yıl Haziran ayında 240 Milyon yolcuya hizmet verirken bu yıl sadece 16.8 milyon yolcu ağırladı .

Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) tarafından açıklanan verilere göre Haziran’da Avrupa havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı Mayıs ayına göre artsa da geçen yılın aynı ayına göre % 93 azaldı.

ACI EUROPE Genel Müdürü Olivier Jankovec şunları söyledi:

”Yolcu trafiğindeki toparlanma umduğumuzdan daha yavaş ilerliyor. Haziran ayında durum böyleydi ve Temmuz ayına ilişkin ilk veriler, ilk öngörümüz olan % 30 yerine geçen yılki trafiğin yalnızca % 19’unu geri kazanabileceğimizi gösteriyor. Bu, Schengen bölgesi ve Birleşik Krallık‘taki seyahat kısıtlamalarının hala tam olarak kaldırılmaması ve diğer birçok ülke için seyahat yasaklarının sürmesiyle ilgili. AB ve Schengen ülkelerinin henüz seyahat politikalarını etkin bir şekilde koordine etmeyi başaramamış olmaları, yaz sezonunun ortasında seyahat ve turizme olan güvenin yeniden sağlanması konusunda yardımcı olmuyor.”


ACI, mevcut şartlara dayanarak beklentilerle ilgili daha önce yaptığı öngörüleri de revize etti: Kuruma göre Avrupa’da yolcu trafiği, 2019 seviyelerine ancak 2024 yılında ulaşabilecek. Yine Avrupa havaalanlarını kullanan yolcu sayısı 2020 sonunda bir önceki yıla göre 1,57 Milyar kişi azalacak. Beklenen düşüş oranı %64. Havalimanlarının gelirinin ise geçen yıla göre 32,4 Milyar Euro azalması bekleniyor.

Jankovec şunları ekledi:


“Havaalanlarının finansal durumu aslında iyileşmiyor – bazıları yeniden başlamadan önceki durumlarına göre şimdi daha fazla kaybediyor. Yaz sezonunun normalde yıllık gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturduğu ve birçok AB ülkesinde geçici işsizlik planlarının sona ereceği düşünülürse likidite sorunu kış boyunca bir endişe olmaya devam edecek”


ACI Europe, Avrupa’da 46 ülkede 500’den fazla havalimanını ve ticari hava trafiğinin yaklaşık %90’ını temsil ediyor. Türkiye’deki havalimanları da organizasyona üye.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler