Ana sayfa » Aktüel » WTTC: Turizmde hergün 1 milyon kişi işini kaybediyor.
WTTC'nin önceki CEO'su Suudi Turizm Bakanı'na danışman oldu

WTTC: Turizmde hergün 1 milyon kişi işini kaybediyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) bugün yaptığı basın açıklamasında koronavirüs salgınının ekonomik neticeleri nedeniyle Seyahat ve Turizm sektöründe her gün bir milyon kişinin işini kaybettiğini söyledi.


WTTC, bir çok otelin kapanması, uluslararası ve ülke içi havayolu uçuşlarının çoğunun askıya alınması, kruvaziyer hatlarının durdurulması ve genişleyen seyahat yasaklarının domino etkisiyle sektördeki tüm firmalara zarar verdiğini belirtti.


WTTC CEO’su Gloria Guevara şunları söyledi: ”Hükümetlerin önceliği insanların sağlığı olsa da, bu global sağlık felaketi, sadece Seyahat ve Turizm endüstrisinde günde bir milyon insanın işini kaybetmesi anlamına geliyor. Konseye göre dünya genelinde 50 milyon kişi işini kaybetme riski içinde ve toplamda 320 milyon kişi ekonomik olarak etkilenecek.”

WTTC’nin son araştırmasına göre Seyahat ve Turizm global GDP’nin % 10,4’ünü temsil ederken, her 10 kişilik istihdamdan birini turizm yaratıyor.


Bu haftanın başlarında WTTC, hükümetlere 3 temel öneri sunmuştu:

1-Ciddi ekonomik güçlüklerle karşı karşıya olan sektördeki milyonlarca çalışanın gelirlerini korumak için mali yardım sağlanmalı.

2-Hükümetler, küresel Seyahat ve Turizm şirketlerine ve milyonlarca küçük ve orta ölçekli işletmeye çökmelerini önlemek için sınırsız faizsiz kredi sağlamalı.

3-Seyahat sektörüne en azından önümüzdeki 12 ay için vergi ve diğer ödemelerden muafiyet getirilmeli.

Kaynak: WTTC

Benzer Haberler