Ana sayfa » Aktüel » WTTC, hükümetleri turizm sektörüne destek olmaya çağırdı
WTTC, hükümetleri turizm sektörüne destek olmaya çağırdı

WTTC, hükümetleri turizm sektörüne destek olmaya çağırdı

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) CEO’su Gloria Guevara, hükümetlere açık mektup isimli bir yazı kaleme alarak hükümetleri, zor durumda olan turizm sektörüne destek olmaya çağırdı.


Guevara mektubunda koronavirüs salgını nedeniyle seyahat ve turizm sektörünün hayatta kalmak için mücadele ettiğini ve sektörde tahminlere göre dünya genelinde 50 milyon kişinin işini kaybetme riski olduğunu belirtti.


Turizmin dünya ekonomisi için öneminden bahseden Guevara WTTC rakamlarına göre , Seyahat ve Turizm’in Küresel GDP’nin % 10,4’ünü oluşturduğunu ve 320 milyon kişi için istihdam yarattığını ekledi.


Bu bağlamda, sektörü temsilen tüm kritik hükümetleri sektörün ayakta kalmasını sağlamak için derhal harekete geçmeye çağıran Guevara önlemlerin vakit geçirilmeden alınması gerektiğini söyledi.


Guevara mektubunda hükümetlere 3 temel öneri sundu:

1-Ciddi ekonomik güçlüklerle karşı karşıya olan sektördeki milyonlarca çalışanın gelirlerini korumak için mali yardım sağlanmalı.

2-Hükümetler, küresel Seyahat ve Turizm şirketlerine ve milyonlarca küçük ve orta ölçekli işletmeye çökmelerini önlemek için sınırsız faizsiz kredi sağlamalı.

3-Seyahat sektörüne en azından önümüzdeki 12 ay için vergi ve diğer ödemelerden muafiyet getirilmeli.

Kaynak: WTTC

Benzer Haberler