Ana sayfa » Havayolları » IATA: Hükümetler harekete geçmeli
IATA: Hükümetler harekete geçmeli

IATA: Hükümetler harekete geçmeli

Uluslararası Hava Taçımacılığı Birliği, IATA Ceo’su Alexandre de Juniac bugün Cenevre’de yaptığı basın açıklamasında koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren havacılık sektörü ve hükümetlerden beklentilerle ilgili konuştu.


Konuşmasında sektörün olağanüstü bu salgın döneminde gayet sorumlu davrandığını Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere sağlık otoritelerinin tavsiyelerinin takip edildiğini belirten de Juniac kargo taşımacılığının öneminin de altını çizdi ve konuyla ilgili hükümetlerden bir takım isteklerinin olduğunu açıkladı.


Havayollarının, iptaller nedeniyle seferlerinin azaldığını ve bu yüzden slot haklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya gelindiğini söyleyen Juniac kuralın gevşetilmesi için hükümetlere çağrı yaptıklarını belirtti.


Havayolu firmalarının havaalanlarında ödedikleri ücretlerin de azaltılabileceğini ancak bunun yeterli bir önlem olmayacağını söyleyen Juniac, hükümetleri sektörü ayakta tutabilmek için 3 şekilde yardımcı olmaya çağırdı:

1-Koronavirüsün getirdiği kısıtlamalar ile gelirleri düşen ve likiditeye ihtiyaç duyan havayolu şirketlerine doğrudan finansal destek sağlamak.
2-Hükümet ya da Merkez Bankaları tarafından doğrudan havayoluna verilebilecek krediler ya da bu krediyi sağlayabilecek bankalara verilecek devlet teminatı.
3-Vergi indirimi: Maaşlar üzerindeki vergiler, gelir vergileri, biletleme üzerindeki vergiler gibi devletin tahsil ettiği vergilerle ilgili muafiyet veya erteleme.

Juniac konuşmasında zamanın çok önemli olduğunu hükümetlerin bekle-gör yaklaşımında olamayacaklarını belirtirken havayollarının normal zamanlarda ticaretin % 35’ini taşıdığını ve hava taşımacılığında çalışan her bir kişinin zincir içinde 24 kişiyi desteklediğini belirterek sektörün dünya ekonomisine olan katkısının altını çizdi.

Kaynak: IATA

Benzer Haberler