Ana sayfa » Aktüel » Türkiye Rus Pazarında Liderliğini Koruyacak!
ATOR: Türkiye Yılı 4,5 milyon Rus Turist ile Kapatır

Türkiye Rus Pazarında Liderliğini Koruyacak!

Rus Tur Operatörleri birliği ,ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, düzenlediği basın toplantısında 2020’de Rus turizm pazarının nasıl gelişeceğini ve Rus tüketicilerin tercihleriyle ilgili konuştu.Toplantıda önemli bir bölümde Türkiye için ayrıldı.

TÜRKİYE Liderliğini Koruyacak
Maya Lomidze’ye göre, Türkiye’de otel konaklamasına vergi uygulanmasının, talep üzerinde önemli bir etkisi olmayacak. ATOR İcra Direktörü, 2019 sezonunda Türkiye’ye yapılan turların zaten fiyat olarak arttığını hatırlattı, ancak bu, dış pazarda Türkiye’nin liderliğini engellemedi. Bu nedenle, 2020 sezonunda Türkiye’de konaklama vergisi nedeniyle fiyattaki küçük bir değişiklik, talebi hiçbir şekilde etkilemeyecektir.

“Türkiye’nin fiyatı iki katına çıkarsa talep değişmeye başlayacak. Geçen yılki tecrübenin gösterdiği gibi fiyatta % 5-15’lik bir değişiklik Türkiye için önemli değil.Fiyat-kalite dengesi, fiyatlar yükselse bile turistlerimiz için ideal ”dedi.

Otel fiyatlarının sezondan çok önce otelcilerle anlaşıldığını ve turizm vergisine bağlı olmadığını da sözlerine ekledi.Maya Lomidze’ye göre, Türkiye’nin 2020’de liderliğini kaybetmesi için herhangi bir emare yok. Mısır ,muhtemelen Türkiye ile rekabet edebilecekti, ancak şu ana kadar bu ülkeyle kitle turizmi yapılamadı. Rusya pazarındaki Türkiye’nin tartışmasız liderliği (6 milyon Rus turist) en yakın rakibi İspanya’nın 1.3 milyon Rus turist ile yılı tamamlayacağı gerçeği ile kanıtlanıyor.
Aynı zamanda, Bayan Lomidze, Rus tatil yerlerinin tatil yapan Rus sayısı açısından Türk rakiplerini geçtiğine dikkat çekti. “Krasnodar Bölgesi Türkiye’yi çoktan geride bıraktı. Krasnodar tatil köyleri bu yıl 16 milyon turist aldı ”dedi.

Benzer Haberler