Ana sayfa » Aktüel » Tahran Turizm Fuarı 12 Şubat’ta başlıyor.
Tahran Turizm Fuarı 12 Şubat'ta başlıyor.

Tahran Turizm Fuarı 12 Şubat’ta başlıyor.

13.Tahran Turizm Fuarı 12 Şubat’ta başlıyor.Uluslararası Turizm fuarı, 12 Şubat 2020 tarihinde Tahran Uluslararası Fuar Alanı’nda açılacak etkinlik, turizm sektöründe faaliyet gösteren ilgili kuruluşlar, birlikler, kurumlar ve firmalara hizmetlerini tanıtmak için bir platform sağlayacak.Dört günlük fuar 15 Şubat’ta sona erecek.


Türkiye öncelikli ülkelerden


İran Kültür Varlıkları, El Sanatları ve Turizm Bakanlığı turistlerin ilgisini çekmek için 30 hedef ülkeyi tespit etti.Seçilen 30 ülke dört grupta sınıflandırıldı


Çin, Irak, Azerbaycan, Türkiye ve Umman birinci gruba yerleştirildi.İkinci grup Afganistan, Hindistan, Pakistan, Rusya ve Ermenistan’ı içeriyor. Üçüncü grup Almanya, İtalya, Fransa, Katar, Kuveyt, Japonya, Güney Kore, İspanya, Kazakistan ve BAE’den oluşuyor ve son grup İngiltere, İsviçre, İsveç, Avusturya, Malezya, Hollanda, Gürcistan, Belçika, Danimarka ve Lübnan’ ı kapsıyor.


İran Ziyaretçi Sayısında Büyüme


Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Bakanlığı’na göre, İran fars yılının ilk yedi ayında (21 Mart – 22 Ekim)geçen yılın aynı dönemine göre % 24 büyüme kaydederek toplam 5.890.952 turist çekmeyi başardı.


Washington ve Tahran arasında artan gerilim, özellikle Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayılarını etkilese de dini ve tıbbi amaçlar için gelen turist sayısı bu zararı telafi ediyor.İran Turizm Derneği’nden Ebrahim Pourfaraj’a göre, zayıf milli para Riyal de İran’a turist getirmeye yardımcı oluyor. “Hac veya tıbbi tedavi için gelenler bir ölçüde bu kayıpları telafi ediyor.”


İran, Dünya Ekonomik Forumu’nun “2019 Seyahat ve Turizm Rekabet Raporu” nda fiyat rekabeti açısından dünyada ilk sırada yer aldı.Raporda İran’ın bu derecesi, düşük uçuş vergileri ve havaalanı ücretleri (yedinci), yakıt fiyatları (beşinci) ve yüksek satın alma gücü (beşinci) ile ilişkilendiriliyor.


UNWTO’ya göre İran, 2018’de bir önceki yıla göre yaklaşık % 50 artışla 7.29 milyon yabancı turisti ağırladı.Ülke, küresel turist seyahatlerinden % 2.1, Güney Asya’da ise % 22’den fazla paya sahip oldu.
Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin raporu, Irak’ın tüm gelen ziyaretçilerin% 24’ünü oluşturması nedeniyle İran için ana turizm kaynağı olduğunu gösteriyor. Diğer önemli kaynaklar Azerbaycan (% 17), Türkiye (% 8), Pakistan (% 4) ve Bahreyn (% 2) idi. Kalan% 46 ise dünyanın geri kalanından geldi.

İranlı yetkililer, döviz gelirlerini artırmak ve istihdam yaratmak için turizm sektörünü artırma çabalarını iki katına çıkardılar. 20 Mart 2019’da sona eren son İran yılında yaklaşık 7.8 milyon turist, bir önceki yıla göre % 52.5’lik bir büyüme kaydederek ülkeyi ziyaret etti.Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Bakanı,Ali Asghar Mounesan. “Turizm altyapısının geliştirilmesi, turizm sektörüne yapılan önemli yatırımlar, hedef ülkeler için elektronik vize verilmesi ve vizesiz seyahatler, yabancı turistlerin sayısındaki artışın temel nedenleri olarak görülebilir.” dedi

Benzer Haberler