Ana sayfa » Aktüel » Edirne’de komşu bereketi !
Edirne'de komşu bereketi !

Edirne’de komşu bereketi !

Sınır şehrimiz Edirne, geçen yıl Türk lirasının değer kaybını takiben Yunanistan ve Bulgaristan’dan komşuların gözde alışveriş merkezi haline geldi. Noel ve Yeni Yıl alışveriş zamanı geldiğinde, Yunan ve Bulgar turistler her türlü hediye için Edirne’ye akın ediyor.


Türk lirası bu yılın başından bu yana değerinin % 11’ini kaybetti ve Türk market ve pazarları uygun fiyatlarla kaliteli ürün bulmak isteyen turistler için cazip bir merkez oldu.Bulgaristan ve Yunanistan ile sınır komşusu olan Edirne komşu ülkelerden alışveriş yapanların akınına uğradı.Şehirde dükkanlar ve tarihi pazarlar turist bereketi yaşıyor.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, şehirdeki otellerin Noel ve Yılbaşı tatili nedeniyle tamamen dolduğunu söyledi “Gümrük kapılarındaki girişler geçen hafta yoğunlaştı ve oteller dolu. Normalde hafta sonu Edirne’de 10.000 ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Sanırım bu sayı şu dönemde 13.000 ziyaretçiye yükselecek ”dedi.


Başkan, alışveriş için Edirne’ye gelen Yunan ve Bulgar turistlerin büyük miktarda para getirdiğini vurguladı. “Döviz kuru farkı nedeniyle Edirne’ye gelmeyi tercih ediyorlar ve döviz harcayıp ekonomiyi canlandırıyorlar” dedi.


Alipaşa Çarşı Derneği Başkanı Yılmaz Şanış, Bulgarların ve Yunanlıların Edirne’de alışveriş yapmaya devam ettiklerini belirtti. “24 Aralık ve 25 Aralık’ta Noel’i kutlayan komşularımız alışveriş için şehrimizi ziyaret ediyor. Şehre gelen her turist ekonomimize katkıda bulunuyor ”dedi.

Benzer Haberler