Ana sayfa » Aktüel » Suudi Arabistan hac ziyaretlerini iptal etti
Suudi Arabistan, Türk Hacılar için Aşı Zorunluluğunu Kaldırdı

Suudi Arabistan hac ziyaretlerini iptal etti

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu yıl Suudi Arabistan ülke dışından hac ziyareti kabul etmeyecek. Sadece ülkede oturumu olanlar hac vazifesini yerine getirebilecek.


Bakanlık tarafından yapılan açıklamada kararın Covid-19 salgınının kalabalık ortamlarda bulaşma riski ve bu tür toplu organizasyonlarda sosyal mesafeyi sağlamanın zorluğu nedeniyle alındığı kaydedildi.


Suudi Arabistan yine daha önce umre ziyaretlerini durdurmuştu. Türkiye’den bu yıl hac ziyareti için Suudi Arabistan’a yaklaşık 83.000 kişinin gitmesi bekleniyordu.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Erbaş ”Diyanet İşleri Başkanlığımız gelişmeleri yakından takip etmektedir. 2020 yılında kur’a sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kur’a hakları korunacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yarın Başkanlığımız tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır.” dedi.


Worldometer verilerine göre Suudi Arabistan’da şu ana kadar 1.307 kişi covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken toplam vaka sayısı 160.000’i aştı.

Kaynak: SA Hac ve Umre Bakanlıgı

Benzer Haberler