Ana sayfa » Aktüel » Dünyada turist sayısı % 97 düştü
UNWTO, Dünya Turizm Günü'nü Riyad'da Kutluyor

Dünyada turist sayısı % 97 düştü

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Nisan ayına ait analizinde uluslararası turist sayısının geçen yılın aynı ayına göre % 97 azaldığını bildirdi.


Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak çalışan Dünya Turizm Örgütü tarafından açıklanan verilere göre Paskalya tatili nedeniyle yılın en yoğun zamanlarından biri olması gerekirken, covid-19 salgınıyla ilgili dünya genelinde uygulanan seyahat kısıtlamaları neticesinde Nisan ayında uluslararası turist sayısı % 97 düştü.


Mart ayında turist sayısı geçen yıla göre % 55 düşmüştü. Örgütün analizine göre Ocak ve Nisan 2020 arası 4 aylık dönemde, uluslararası turist sayısı % 44 düşerken turizm gelirleri de yaklaşık 195 milyar dolar azaldı.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi:


“Turist sayısındaki ani ve büyük düşüş, ekonomileri ve istihdamı tehdit ediyor. Bu nedenle, mağdur kesimleri koruyarak ve sağlıklı bir şekilde turizmi yeniden başlatmak sektörün bir numaralı önceliği. Örgüt olarak turizm heryerde tekrar başlayana kadar, istihdamı ve işletmeleri korumak için sektöre destek olunması çağrısında bulunuyoruz. Bu nedenle, turizmi ekonomik olarak desteklemek ve toparlanmayı sağlamak için hem Avrupa Birliği hem de Fransa ve İspanya dahil olmak üzere tüm ülkeler tarafından atılan adımları memnuniyetle karşılıyoruz. ”


Dünya Turizm Örgütü’nün ilk 4 aylık verilerine göre salgından en fazla etkilenen bölge turist sayısındaki % 51 düşüşle Asya- Pasifik olurken Avrupa % 44, Orta Doğu % 40, Amerika % 36 ve Afrika % 35 düşüş yaşadı.

Kaynak: UNWTO

Benzer Haberler