Ana sayfa » Aktüel » Schengen Vize ücretleri zamlandı.
Türkiye, Schengen vize başvurusunda dünyada 2. sırada

Schengen Vize ücretleri zamlandı.

Pazar günü yürürlüğe giren Schengen Vize Kanunu’ndaki değişiklikle Schengen vize başvurusu ile ilgili bazı kurallar, dünyadaki tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de güncellendi.

Vize ücretleri arttı.
Başvuru başına 60 € ödeyen adayların şimdi 80 € ödemesi gerekirken, 35 Euro olan 6-12 yaş cocuk ücreti 40 Euro oldu. Avrupa Birliği ile vize anlaşması olan ülkelerin vatandaşları için 35 Euro olan ücret değişmedi.

Avrupa Birliği, vize ücreti zammının 2006’dan bu yana AB genel enflasyon oranına göre uygun seviyede olduğunu belirtti. Ayrıca, artışa rağmen, Schengen vize ücretlerinin diğer ülkelerden çok daha düşük seviyede kaldığına dikkat çekti. Birlikten yapılan açıklamada :

“ Uluslararası standartlara göre, 80 € vize ücreti yüksek değildir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’ne turist vizesi başvurusu Çin için 143 € ve 126 € ‘dur. Avustralya’ya seyahat edenlerin vizeleri için 90 € ödemesi gerekirken, Yeni Zelanda’ya gidenlerden 146 € tahsil edilecektir. Kanada vizesinin ücreti 68 €, Hindistan’a 95 € ve İngiltere’ye 112 € (Ocak 2020), ”denildi.

Schengen vize ücretleri zamlandı.

Elektronik formlar ve imzalar geçerli olacak
AB, Üye Devletlere, mümkün olduğunca, adayların başvuru formlarını elektronik olarak doldurma ve göndermelerine izin vermeleri talimatını verdi. Bu, başvuru sahiplerinin başvuruları elektronik olarak da imzalayabilecekleri anlamına geliyor.

Seyahatten 6 ay önce vizeye başvurulabilecek
Şimdiye kadar Schengen vizesi için adayların, Schengen bölgesine seyahatlerinden üç ay önce başvuru yapmaları gerekirken şimdi bu süre 6 ay oluyor. Seferdeki denizciler ise, herhangi bir Schengen limanına varışlarından dokuz ay önce başvurularını sunabilirler.

Schengen Üyeleri her ülkede vize başvurusu içim aracı 3. kuruluşlar kullanacak.
Güncellemeyle birlikte Schengen Üye Devletleri daha fazla ülkede temsil edilecekler, böylece yolcuların artık sadece başvuruda bulunmak için komşu bir ülkeye seyahat etmeleri gerekmeyecek.

Sık Seyahat Eden ve sorunsuz vize geçmişi olanlar için kolaylıklar
İş, turizm, ya da diğer kısa süreli amaçlarla Schengen Bölgesine sık seyahat edenler için bazı kolaylıklar getiriliyor. Bu yolculara, olumlu bir vize geçmişine sahip oldukları göz önüne alındığında, beş yıla kadar geçerli çok girişli vize alma kolaylığı sağlanacak, bu da aşağıdaki koşullara bağlı olacak
*Önceki vizelerini yasal olarak kullanmak
*Kendi ülkelerinde iyi bir ekonomik duruma sahip olmak
*Başvurdukları vizenin sona ermesinden önce Schengen Bölgesinden ayrılma isteği.

Benzer Haberler