Ana sayfa » Aktüel » İstanbul Havalimanı, ACI Sağlık Akreditasyonunu alan ilk havalimanı oldu

İstanbul Havalimanı, ACI Sağlık Akreditasyonunu alan ilk havalimanı oldu

Airports Council International (ACI) World ve ACI EUROPE bugün, İstanbul Havalimanı’nın yeni Havalimanı Sağlık Akreditasyon programı ile akredite olan dünyadaki ilk havalimanı olduğunu duyurdu.

ACI’nin Havaalanı Sağlık Akreditasyon programı, COVID-19 salgınının bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni sağlık önlemlerini ve prosedürlerini değerlendirerek havalimanlarına yardımcı olur.

İstanbul Havalimanı’na “Havalimanı Sağlık Akreditasyonu” programı kapsamında sertifika verilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan İGA Havalimanı İşletme A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu şunları söyledi:

”Sertifika, Uluslararası Havaalanları Konseyi tarafından verilmiştir ve havacılık sektörünün hızlı toparlanma için mümkün olan en iyi konumda olmasını sağlamak için gerçekten önemlidir. Havacılık çok dayanıklı bir endüstridir ve tesislerimizde ve operasyonlarımızda katı sağlık ve güvenlik standartları uygulayarak COVID-19’un etkilerine karşı önlemler almamız gerekiyor.

Havalimanı Sağlık Akreditasyonu sertifikası, kesinlikle tüm havalimanı işletmecileri tarafından, yolcu güvenini kazanmak amacıyla hazır olunduğunun kanıtı olarak düşünülmelidir.

ACI kadar güçlü bir kuruluşun denetimlerini başarıyla geçmiş ve Havalimanı Sağlık Akreditasyonu sertifikası almaya hak kazanmış olmak bizim için çok şey ifade ediyor. İstanbul Havalimanı’nın sağlık açısından uluslararası sertifikalara sahip olması, yolcularımızın ve çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini sağlamanın her zaman birinci önceliğimiz olduğunu kanıtlıyor.

‘Havalimanı Sağlık Akreditasyonu’ sertifikasının alınması tüm tedbirlerimizin uluslararası standartlarda olduğunun kanıtıdır. Bu bağlamda İstanbul Havalimanı’nda ulaştığımız hijyen standartlarından asla taviz vermeyeceğimize özel bir vurgu yapmalıyım.”

İGA İstanbul Havalimanı yine Haziran sonunda Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) yayınladığı ”Kovid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolü”nü imzalamıştı.

Benzer Haberler