Ana sayfa » Aktüel » Galata Kulesi’nde tepki çeken restorasyon görüntüleri

Galata Kulesi’nde tepki çeken restorasyon görüntüleri

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabı üzerinden bugün çok tartışılan Galata Kulesi görüntüleriyle ilgili bir paylaşım yaparak şunları söyledi:

”Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır.”

Bakanın açıklamasından önce de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, sosyal medya hesabı üzerinden Galata Kulesi’ndeki tepki çeken restorasyon görüntüleriyle ilgili bir açıklama yapmıştı.


Bakan yardımcısı Demircan şunları söyledi:


”Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir. Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır.

Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir. Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.

Galata Kulesi’nin kısa bir süre içinde İstanbul’un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul’u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz.”

Ne olmuştu?


İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat bugün, Galata Kulesi’nde işçilerin hilti ile bir duvarı yıkmaya çalıştıklarını gösteren bir görüntü paylaşmış, görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Polat paylaşımında ”İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum.

Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler